Sådan skal du beskytte dine børns følsomme data i Aula: "Et af de første store systemer herhjemme, hvor GDPR er tænkt ind i al funktionalitet fra grunden"

Det nye store skolesystem, Aula, der går i luften om blot en uge, kommer til at indeholde store mængder følsomme data om skolebørnene. Men Kombit har en løsning på problemet.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om hvordan skolebørnenes data blive beskytte i Aula
  • Forstå proceduren omkring billeder af skolebørn i Aula
  • Så lang tid vil persondata blive gemt i Aula, efter man er gået ud af folkeskolen
  • Derfor er der ifølge Kombit ingen problemer i, at data bliver gemt uden for Danmark
921
4:45 min
Der er blot en uge til, danmarkshistoriens største kommunale it-projekt går i luften på de folkeskoler, der har valgt at følge Kombits anbefaling og implementere det i næste uge i uge 43.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job