Zuckerberg erkender problemer med ny digital valuta: “Lige nu er vi ikke er den ideelle budbringer”

De amerikanske politikere i Kongressen grillede Facebook-stifter Mark Zuckerberg om selskabets planer om en digital kryptovaluta. Han erkendte at selskabet har troværdighedsproblemer.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Anthony Quintano, CC BY 2.0)

Endnu en gang skulle Facebooks stifter Mark Zuckerberg stå skoleret over for politikerne i den ameriklanske Kongres.

Denne gang for at forklare om planerne for den kommende kryptovaluta Libra, som selskabet planlægger at lancere.

Her erkendte stifteren, at Facebooks lave troværdighed er et problem for den kommende digitale kryptovaluta, som allerede er blevet udsat af stor kritik fra både politikere og centralbanker.

"Jeg er overbevist om, at det (Libra, red.) er noget, der skal konstrueres, men jeg forstår, at vi lige nu ikke er den ideelle budbringer," siger Mark Zuckerberg ifølge Dagbladet Børsen til høringen.

Igennem høringen på flere timer skulle Zuckerberg forsvare lanceringen af Libra, der blevet kaldt både disillutioneret og Sindssyg af andre amerikanske politikere.

Heller ikke blandt sine forretningspartnere har der været stor opbakning til projektet.

Planen var, at betalingsgiganterne PayPal, Visa, Mastercard, Ebay og Stripe skulle alle havde være en del af projektet. Men alle selskaber har sidenhen valgt at trække sig fra samarbejdet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S