Zuckerberg erkender problemer med ny digital valuta: “Lige nu er vi ikke er den ideelle budbringer”

De amerikanske politikere i Kongressen grillede Facebook-stifter Mark Zuckerberg om selskabets planer om en digital kryptovaluta. Han erkendte at selskabet har troværdighedsproblemer.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Anthony Quintano, CC BY 2.0)

Endnu en gang skulle Facebooks stifter Mark Zuckerberg stå skoleret over for politikerne i den ameriklanske Kongres.

Denne gang for at forklare om planerne for den kommende kryptovaluta Libra, som selskabet planlægger at lancere.

Her erkendte stifteren, at Facebooks lave troværdighed er et problem for den kommende digitale kryptovaluta, som allerede er blevet udsat af stor kritik fra både politikere og centralbanker.

"Jeg er overbevist om, at det (Libra, red.) er noget, der skal konstrueres, men jeg forstår, at vi lige nu ikke er den ideelle budbringer," siger Mark Zuckerberg ifølge Dagbladet Børsen til høringen.

Igennem høringen på flere timer skulle Zuckerberg forsvare lanceringen af Libra, der blevet kaldt både disillutioneret og Sindssyg af andre amerikanske politikere.

Heller ikke blandt sine forretningspartnere har der været stor opbakning til projektet.

Planen var, at betalingsgiganterne PayPal, Visa, Mastercard, Ebay og Stripe skulle alle havde være en del af projektet. Men alle selskaber har sidenhen valgt at trække sig fra samarbejdet.

Læses lige nu

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S