Zuckerberg erkender problemer med ny digital valuta: “Lige nu er vi ikke er den ideelle budbringer”

De amerikanske politikere i Kongressen grillede Facebook-stifter Mark Zuckerberg om selskabets planer om en digital kryptovaluta. Han erkendte at selskabet har troværdighedsproblemer.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Anthony Quintano, CC BY 2.0)

Endnu en gang skulle Facebooks stifter Mark Zuckerberg stå skoleret over for politikerne i den ameriklanske Kongres.

Denne gang for at forklare om planerne for den kommende kryptovaluta Libra, som selskabet planlægger at lancere.

Her erkendte stifteren, at Facebooks lave troværdighed er et problem for den kommende digitale kryptovaluta, som allerede er blevet udsat af stor kritik fra både politikere og centralbanker.

"Jeg er overbevist om, at det (Libra, red.) er noget, der skal konstrueres, men jeg forstår, at vi lige nu ikke er den ideelle budbringer," siger Mark Zuckerberg ifølge Dagbladet Børsen til høringen.

Igennem høringen på flere timer skulle Zuckerberg forsvare lanceringen af Libra, der blevet kaldt både disillutioneret og Sindssyg af andre amerikanske politikere.

Heller ikke blandt sine forretningspartnere har der været stor opbakning til projektet.

Planen var, at betalingsgiganterne PayPal, Visa, Mastercard, Ebay og Stripe skulle alle havde være en del af projektet. Men alle selskaber har sidenhen valgt at trække sig fra samarbejdet.

Annonce

AL Sydbank

AI Engineer

Sydjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT-løsningsarkitekt i PET

Københavnsområdet

AL Sydbank

Afdelingschef til IT Servicedesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job