Nokia skruer ned for forventningerne i presset 5G-marked - aktiekursen styrtdykker

Nokia skruer markant ned for forventningerne og op for investeringerne i 5G i det indædte 5G-slag, der for tiden pågår med ikke mindst Huawei.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Nokias aktiekurs styrtdykker som en direkte konsekvens af, at det finske selskab torsdag har nedjusteret kraftigt for både 2019 og 2020.

Torsdag formiddag er aktiekursen droppet med hele 21 procent.

Ganske vist har selskabet nået målene til tredje kvartal. Men konkurrencen på det altafgørende 5G-marked spidser til.

Her er Nokia sammen med Ericsson og Huawei den største udstyrs-producent i verden.

Men markedet vokser ikke så hurtigt, som Nokia ellers havde forventet. Og samtidig tiltager konkurrencen.

“Konkurrence-intensiviteten er blevet øget i takt med, at nogle af konkurrenterne forsøger at tage markedsandele i denne tidlige fase af 5G,” lyder det fra Nokia.

Ifølge Nokia skyldes neddroslingen blandt andet, at det store amerikanske marked - som er selskabets største inden for 5G-udstyr - ser ud til ikke at ville investere så meget i 5G, som der oprindeligt har været lagt op til.

Det skyldes blandt andet den måske kommende fusion mellem de to amerikanske telekæmper Sprint og T-Mobile, der har gjort, at de store 5G-investeringer er blevet udskudt til et senere tidspunkt.

Hertil kommer, at der i kølvandet på spionage-beskyldninger mod Huawei er opstået en usikkerhed omkring 5G, der har fået nogle potentielle kunder til at holde sig tilbage.

“Visse kunder revurderer nu deres leverandører på af sikkerheds-bekymringerne,” lyder det fra Nokia.

Nokia står for tiden bag 15 5G-netværk, som er i luften, mens selskabet for tiden har 48 kommercielle 5G-aftaler.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S