Nokia skruer ned for forventningerne i presset 5G-marked - aktiekursen styrtdykker

Nokia skruer markant ned for forventningerne og op for investeringerne i 5G i det indædte 5G-slag, der for tiden pågår med ikke mindst Huawei.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Nokias aktiekurs styrtdykker som en direkte konsekvens af, at det finske selskab torsdag har nedjusteret kraftigt for både 2019 og 2020.

Torsdag formiddag er aktiekursen droppet med hele 21 procent.

Ganske vist har selskabet nået målene til tredje kvartal. Men konkurrencen på det altafgørende 5G-marked spidser til.

Her er Nokia sammen med Ericsson og Huawei den største udstyrs-producent i verden.

Men markedet vokser ikke så hurtigt, som Nokia ellers havde forventet. Og samtidig tiltager konkurrencen.

“Konkurrence-intensiviteten er blevet øget i takt med, at nogle af konkurrenterne forsøger at tage markedsandele i denne tidlige fase af 5G,” lyder det fra Nokia.

Ifølge Nokia skyldes neddroslingen blandt andet, at det store amerikanske marked - som er selskabets største inden for 5G-udstyr - ser ud til ikke at ville investere så meget i 5G, som der oprindeligt har været lagt op til.

Det skyldes blandt andet den måske kommende fusion mellem de to amerikanske telekæmper Sprint og T-Mobile, der har gjort, at de store 5G-investeringer er blevet udskudt til et senere tidspunkt.

Hertil kommer, at der i kølvandet på spionage-beskyldninger mod Huawei er opstået en usikkerhed omkring 5G, der har fået nogle potentielle kunder til at holde sig tilbage.

“Visse kunder revurderer nu deres leverandører på af sikkerheds-bekymringerne,” lyder det fra Nokia.

Nokia står for tiden bag 15 5G-netværk, som er i luften, mens selskabet for tiden har 48 kommercielle 5G-aftaler.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse