Nokia skruer ned for forventningerne i presset 5G-marked - aktiekursen styrtdykker

Nokia skruer markant ned for forventningerne og op for investeringerne i 5G i det indædte 5G-slag, der for tiden pågår med ikke mindst Huawei.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Nokias aktiekurs styrtdykker som en direkte konsekvens af, at det finske selskab torsdag har nedjusteret kraftigt for både 2019 og 2020.

Torsdag formiddag er aktiekursen droppet med hele 21 procent.

Ganske vist har selskabet nået målene til tredje kvartal. Men konkurrencen på det altafgørende 5G-marked spidser til.

Her er Nokia sammen med Ericsson og Huawei den største udstyrs-producent i verden.

Men markedet vokser ikke så hurtigt, som Nokia ellers havde forventet. Og samtidig tiltager konkurrencen.

“Konkurrence-intensiviteten er blevet øget i takt med, at nogle af konkurrenterne forsøger at tage markedsandele i denne tidlige fase af 5G,” lyder det fra Nokia.

Ifølge Nokia skyldes neddroslingen blandt andet, at det store amerikanske marked - som er selskabets største inden for 5G-udstyr - ser ud til ikke at ville investere så meget i 5G, som der oprindeligt har været lagt op til.

Det skyldes blandt andet den måske kommende fusion mellem de to amerikanske telekæmper Sprint og T-Mobile, der har gjort, at de store 5G-investeringer er blevet udskudt til et senere tidspunkt.

Hertil kommer, at der i kølvandet på spionage-beskyldninger mod Huawei er opstået en usikkerhed omkring 5G, der har fået nogle potentielle kunder til at holde sig tilbage.

“Visse kunder revurderer nu deres leverandører på af sikkerheds-bekymringerne,” lyder det fra Nokia.

Nokia står for tiden bag 15 5G-netværk, som er i luften, mens selskabet for tiden har 48 kommercielle 5G-aftaler.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS