Nordea: Amazon snart på vej til at åbne i Norden - vil sende varer fra kæmpelager tæt på dansk grænse

Amazon var for et år siden på nippet til at åbne i Norden, men fik kolde fødder. Men nu gør selskabet klar til åbningen, som kan få varelager tæt på dansk grænse som centralt punkt.

Artikel top billede

Inden for de kommende to år vil Amazon åbne i Norden - nærmere bestemt i Sverige.

Sådan lyder det fra Nordea i en ny analyse, skriver DI Digital.

I rapporten forsøger Nordea at komme med et svar på det store spørgsmål, der i de senere år har sat store dele af den nordiske e-handelsbranche på den anden ende.

En ting er alle enige om: Det vil føre til markante ændringer for hele branchen, når Amazon åbner en særlig nordisk handelsportal.

Det kan du læse mere om her: Få overblikket: Amazon kommer flyvende mod den danske e-handels-branche - sådan undgår du at ende som slave af den amerikanske gigant

Amazon er allerede ved at forberede sig.

Nordea-analytiker Daniel Ovin peger ifølge DI Digital således på, at Amazon allerede er i gang med at bygge et lager-kompleks i Borgstedt i Tyskland - blot 50 kilometer fra den danske grænse.

Det bliver på omkring 30.000 kvadratmeter, og det vil ifølge Nordea nemt kunne servicere hele det nordiske marked.

Ifølge Nordea var det egentlig planen, at Amazon ville åbne en nordisk filial for et år siden.

Her nåede Amazon faktisk at købe domænet Amazon.se og at indgå leveringsaftale med PostNord, inden brexit-balladen fik Amazon til at trække følehornene til sig.

Blandt andet frygtede Amazon, at en hård brexit ville få forsendelserne fra selskabets store engelske lager til at blive meget dyrere.

Nordea-rapporten viser desuden, at Amazon især frygtes af butikker, der sælge sportsbeklædning, boligindretning, elektronik, udstyr til hjemmet og lignende.

Læs også:

Sådan undgår du at blive "amazoned": Den danske e-handels-branche har fem råd til dig, der frygter at blive kørt over af mægtige Amazon

Fætter BR's dramatiske konkurs tilbyder livsvigtig læring før Amazon kommer buldrende: Disse fire ting skal du have tjek på

Dansk topchef forventer, at Amazon åbner i Danmark til efteråret: "Amazons indtog får indflydelse på os alle"

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en dygtig medarbejder til sektionen for Infrastruktursystemer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet