Er Google på vej med ny smartwatch-satsning? Kan være ved at købe Fitbit

Søgegiganten Google har ikke haft succes med sine egne smartwatches, men nu kan selskabet været på vej til at købe smartwatch-producenten Fitbit.

Artikel top billede

Google har indtil videre ikke haft større succes med sine egne Pixel-smartwatches.

Men søgegiganten her tilsyneladende ikke helt opgivet området.

For ifølge nyhedsbureauet Reuters kan Alphabet, der er Googles moderselskab, være på vej til at opkøbe Fitbit, der er kendt for lave smartwatches og fitness-armbånd.

Prisen er ukendt

Ifølge Reuters er der forhandlinger mellem de to selskaber, men det er endnu uvist om de også vil udmønte sig i en handel. Det er ligeledes uvist, hvad Google har budt for Fitbit.

Fitbit har gennem de seneste år været en af de førende producenter af såkaldt wearables som fitnessarmbånd og smartwatches, der indsamler data om brugernes motionsvaner og sundhedstilstand.

Udover sine Pixel-smartwatches har Googles også udviklet sit eget smartwatch-styresystemet WearOS, som heller ikke har opnået nogen større udbredelse.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S