Microsoft har sat dato på lancering af storstilet IoT-satsning: Azure Sphere bliver tilgængelig næste år

Microsoft har netop løftet sløret for, hvornår selskabets nye Azure Sphere-stack, der er målrettet IoT-markedet, rammer handlen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Microsoft gør for alvor indtog på IoT-markedet til februar 2020.

Her lancerer tech-giganten nemlig den nye Azure Sphere-stack, der er bestående af et Linux-baseret styresystem, en ny chip og en ny service til microcontrollere.

Fremstøddet er målrettet det hurtigvoksende marked for IoT-enheder.

Det skriver selskabet i en pressemeddelelse.

"Missionen for Azure Sphere er at styrke hver eneste organisation på planeten ved at forbinde og skabe sikre, troværdige IoT-enheder," skriver selskabet.

Microsoft tilføjer, at siden Azure Sphere blev introduceret i 2018, har IoT-landskabet udviddet sig hastigt. Ifølge Gartner er der i dag flere forbundne enheder i verden, end der er mennesker.

Læs mere her: Microsoft klar med første Linux-kernel nogensinde: Er grundlaget i nyt chipdesign rettet mod IoT

Analysehuset anslår, at 14,2 milliarder enheder er forbundet via IoT-teknologi. Analysen fortæller endvidere, at tallet rammer 20 milliarder enheder i 2020.

Den første Azure Sphere-chip bliver bygget af taiwanesiske MediaTek.

Hvis du er teknisk interesseret, kan du læse mere om den hos Mediatek her: Microsoft Azure Sphere Secure IoT Platform with vast I/O peripheral subsystem for diverse IoT applications.

I oktober 2019 annoncerede Microsoft endnu et samarbejde vedrørende den nye stack. Amerikanske Qualcomm skal nu være med til at udvikle den første Azure Sphere-chip, der har adgang til et mobilt datanetværk.

Annonceringen skete på den amerikanske konference, IoT Solutions World Congress, der løber af staben disse dage.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura