Facebook accepterer britisk bøde efter Cambridge Analytica-skandalen

Facebook har netop indvilliget i at betale en bøde på 600.000 pund, som selskabet har fået for at bryde med den britiske databeskyttelsesloven i forbindelse med Cambridge Analytica-skandalen.

Artikel top billede

Facebook har netop accepteret den bøde, som den briterne har sendt efter det sociale medie i kølvandet på Cambridge Analytica-skandalen.

Bøden for at bryde med den britiske databeskyttelseslov er på 500.000 pund, hvilket svarer til 4,3 millioner kroner.

Det skriver Reuters.

Skandalen bestod i den måde, hvorpå konsulenthuset Cambridge Analytica indsamlede data på 87 millioner Facebook-brugere, som blev udnyttet i den amerikanske præsidentvalgkamp.

Læs mere her: Netflix-filmen The Great Hack er forbrugeroplysning i særklasse

Sidste år krævede den britiske informationskommisær, at Facebook skulle betale den forholdsvist lille og symbolske bøde, da der angivelig skulle være høstet data fra en million briter, der blev brugt i politisk øjemed.

"Vi er glade for at høre, at Facebook har taget, og fortsat vil tage, store skridt for at overholde de fundamentale principper i databeskyttelse," siger informationskommissær James Dipple-Johnstone ifølge mediet.

Læs mere her: Englænderne vil sende Zuckerberg et bødeforlæg på 4,2 millioner for Cambridge Analytica-skandalen

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job