Facebook accepterer britisk bøde efter Cambridge Analytica-skandalen

Facebook har netop indvilliget i at betale en bøde på 600.000 pund, som selskabet har fået for at bryde med den britiske databeskyttelsesloven i forbindelse med Cambridge Analytica-skandalen.

Artikel top billede

Facebook har netop accepteret den bøde, som den briterne har sendt efter det sociale medie i kølvandet på Cambridge Analytica-skandalen.

Bøden for at bryde med den britiske databeskyttelseslov er på 500.000 pund, hvilket svarer til 4,3 millioner kroner.

Det skriver Reuters.

Skandalen bestod i den måde, hvorpå konsulenthuset Cambridge Analytica indsamlede data på 87 millioner Facebook-brugere, som blev udnyttet i den amerikanske præsidentvalgkamp.

Læs mere her: Netflix-filmen The Great Hack er forbrugeroplysning i særklasse

Sidste år krævede den britiske informationskommisær, at Facebook skulle betale den forholdsvist lille og symbolske bøde, da der angivelig skulle være høstet data fra en million briter, der blev brugt i politisk øjemed.

"Vi er glade for at høre, at Facebook har taget, og fortsat vil tage, store skridt for at overholde de fundamentale principper i databeskyttelse," siger informationskommissær James Dipple-Johnstone ifølge mediet.

Læs mere her: Englænderne vil sende Zuckerberg et bødeforlæg på 4,2 millioner for Cambridge Analytica-skandalen

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S