Capgeminis nye topchef ændrer i den danske organisation: Sætter nyt fokus

Capgeminis nye topchef, Claus Rydkjær, ændrer i organisationen og genetablerer management consulting-forretningen.

Artikel top billede

(Foto: Bart Dabrowski Foto Bart GbR www.bartek.be)

Capgemini Danmarks nye direktør, Claus Rydkjær, ændrer i organisationen og vil nu sætte ekstra tryk på især fire sektorer for konsulenthuset.

Til ITWatch fortæller han, at Capgemini Danmark fremover vil sætte fokus på den offentlige sektor, life science, manufacturing og finans-sektoren.

Han siger, at Cap Gemini Danmarks organisation fremover skal bygges op omkring de sektorer, som kun selskabets kommercielle afdeling ellers har anvendt.

“Dér, hvor vi virkelig skruer op, er ved at sammensmelte den kommercielle del af forretningen, rådgivningsdelen og vores leverancedel omkring et sektorspecifikt fokus,” siger han.

Samtidig genetablerer selskabet sin management consulting-forretning, der kommer til at bygge på en række profiler, som Claus Rydkjær har tiltrukket fra nogle af Cap Geminis konkurrenter.

Claus Rydkjær blev ansat som topchef i Cap Gemini Danmark i sommer, hvor han kom fra stilling som partner i Boston Consulting Group.

Capgemini Danmark omsatte i fjor for 318 millioner kroner, hvilket var tre procent lavere end året før og under ledelsens forventninger, fremgår af selskabets seneste årsregnskab.

Særligt har rekruttering af det ønskede antal medarbejdere været en udfordring for selskabet, ligesom Cap Gemini Danmarks lønsomhed har været under pres på grund af de høje lønninger til medarbejderne.

Det kan du læse mere om her: Capgemini Danmark har fundet sin nye CEO: Her er manden, der skal rette Capgeminis lønsomhed op igen.

Læs også:

Ny direktør hos Capgemini skal forbedre konsulenthusets lønsomhed: Her er hans foreløbige plan

Danske it-selskaber taber hastigt terræn til resten af Europa - men løsningen ligger lige for, mener IT-Branchen

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos