Capgeminis nye topchef ændrer i den danske organisation: Sætter nyt fokus

Capgeminis nye topchef, Claus Rydkjær, ændrer i organisationen og genetablerer management consulting-forretningen.

Artikel top billede

(Foto: Bart Dabrowski Foto Bart GbR www.bartek.be)

Capgemini Danmarks nye direktør, Claus Rydkjær, ændrer i organisationen og vil nu sætte ekstra tryk på især fire sektorer for konsulenthuset.

Til ITWatch fortæller han, at Capgemini Danmark fremover vil sætte fokus på den offentlige sektor, life science, manufacturing og finans-sektoren.

Han siger, at Cap Gemini Danmarks organisation fremover skal bygges op omkring de sektorer, som kun selskabets kommercielle afdeling ellers har anvendt.

“Dér, hvor vi virkelig skruer op, er ved at sammensmelte den kommercielle del af forretningen, rådgivningsdelen og vores leverancedel omkring et sektorspecifikt fokus,” siger han.

Samtidig genetablerer selskabet sin management consulting-forretning, der kommer til at bygge på en række profiler, som Claus Rydkjær har tiltrukket fra nogle af Cap Geminis konkurrenter.

Claus Rydkjær blev ansat som topchef i Cap Gemini Danmark i sommer, hvor han kom fra stilling som partner i Boston Consulting Group.

Capgemini Danmark omsatte i fjor for 318 millioner kroner, hvilket var tre procent lavere end året før og under ledelsens forventninger, fremgår af selskabets seneste årsregnskab.

Særligt har rekruttering af det ønskede antal medarbejdere været en udfordring for selskabet, ligesom Cap Gemini Danmarks lønsomhed har været under pres på grund af de høje lønninger til medarbejderne.

Det kan du læse mere om her: Capgemini Danmark har fundet sin nye CEO: Her er manden, der skal rette Capgeminis lønsomhed op igen.

Læs også:

Ny direktør hos Capgemini skal forbedre konsulenthusets lønsomhed: Her er hans foreløbige plan

Danske it-selskaber taber hastigt terræn til resten af Europa - men løsningen ligger lige for, mener IT-Branchen

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job