TDC ruller fiber ud til yderligere 700 husstande på Sjælland

TDC’s fiberoffensiv på Sjælland fortsætter. Selskabet ruller nu fiber ud til 700 husstande, der alle kan blive sluttet til fibernettet kvit og frit.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

TDC er på vej med fiber-net til 700 husstande i Slagelse på Sjælland, som inden for den kommende tid kvit og frit kan blive koblet på det lynhurtige net.

“Husstande og virksomheder i det udvalgte område kan fra i dag [fredag 1. november, red] bestille gratis tilslutning til fibernet fra TDC,” lyder det fra TDC.

I en udsendt meddelelse siger chefen for fiberudrulning i selskabet, Herik Leu Christiansen, at der er ‘stor interesse’ for TDC’s fiber-projekt i Slagelse.

“Derfor er det naturligt for os at udvide udrulningen og bidrage yderligere til fremtidssikringen af den digitale infrastruktur i Slagelse,” meddeler han.

Selve tilslutningen er gratis. Men skal man siden have leveret internet og andet indhold gennem forbindelsen, kræver det, at man har et abonnement hos en udbyder.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job