TDC ruller fiber ud til yderligere 700 husstande på Sjælland

TDC’s fiberoffensiv på Sjælland fortsætter. Selskabet ruller nu fiber ud til 700 husstande, der alle kan blive sluttet til fibernettet kvit og frit.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

TDC er på vej med fiber-net til 700 husstande i Slagelse på Sjælland, som inden for den kommende tid kvit og frit kan blive koblet på det lynhurtige net.

“Husstande og virksomheder i det udvalgte område kan fra i dag [fredag 1. november, red] bestille gratis tilslutning til fibernet fra TDC,” lyder det fra TDC.

I en udsendt meddelelse siger chefen for fiberudrulning i selskabet, Herik Leu Christiansen, at der er ‘stor interesse’ for TDC’s fiber-projekt i Slagelse.

“Derfor er det naturligt for os at udvide udrulningen og bidrage yderligere til fremtidssikringen af den digitale infrastruktur i Slagelse,” meddeler han.

Selve tilslutningen er gratis. Men skal man siden have leveret internet og andet indhold gennem forbindelsen, kræver det, at man har et abonnement hos en udbyder.

Annonce

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec