Nets fyrer to top-direktører: Skifter ud på vigtige poster

Nets skifter ud i den syv mand store direktion og henter to top-profiler ind.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

Betalings-giganten Nets skifter ud på pladserne i direktionen, hvor selskabet fyrer to af de syv direktører.

Det drejer sig om HR-direktør Thomas Kolber og chefen for det, som Nets kalder for ‘Issuer & eSecurity Services, Thomas Jul, som nu begge forlader selskabet.

Ind kommer i stedet den tidligere COO og konstituerede CEO i Nordea, Torsten Hagen Jørgensen som nu CEO for Issuer & eSecurity Services.

"Thomas Jul har været central i at forankre et kommercielt mindset samt et stærkt kunde- og produktfokus i Issuer & eSecurity Services. Vi begiver os nu ud på den næste fase af vores strategiske rejse, og Torsten Hagen Jørgensen har i kraft af sin store erfaring fra den finansielle sektor, sit netværk og omfattende viden om udstedere på tværs af Europa den rette profil til at gøre os til en førende europæisk spiller inden for issuer services," lyder det fra Nets topchef, Bo Nilsson, i en udsendt meddelelse.

Den finder du her.

Nets har desuden ansat HR-direktør i Vodafone, Gianluca Ventura, som ny HR-chef.

“Med sin internationale baggrund og store erfaring inden for transformationsprocesser og kulturel forandring vil Gianluca Ventura blive central i at videreføre den transformation, som Nets har påbegyndt som led i vores europæiske konsolidering. Han vil bygge videre på det stærke fundament, som Thomas Kolber har skabt i sin tid i Nets, hvor han for alvor har sat medarbejder-agendaen i fokus på tværs af gruppen,” lyder det i meddelelsen fra Nets.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S