Nets fyrer to top-direktører: Skifter ud på vigtige poster

Nets skifter ud i den syv mand store direktion og henter to top-profiler ind.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

Betalings-giganten Nets skifter ud på pladserne i direktionen, hvor selskabet fyrer to af de syv direktører.

Det drejer sig om HR-direktør Thomas Kolber og chefen for det, som Nets kalder for ‘Issuer & eSecurity Services, Thomas Jul, som nu begge forlader selskabet.

Ind kommer i stedet den tidligere COO og konstituerede CEO i Nordea, Torsten Hagen Jørgensen som nu CEO for Issuer & eSecurity Services.

"Thomas Jul har været central i at forankre et kommercielt mindset samt et stærkt kunde- og produktfokus i Issuer & eSecurity Services. Vi begiver os nu ud på den næste fase af vores strategiske rejse, og Torsten Hagen Jørgensen har i kraft af sin store erfaring fra den finansielle sektor, sit netværk og omfattende viden om udstedere på tværs af Europa den rette profil til at gøre os til en førende europæisk spiller inden for issuer services," lyder det fra Nets topchef, Bo Nilsson, i en udsendt meddelelse.

Den finder du her.

Nets har desuden ansat HR-direktør i Vodafone, Gianluca Ventura, som ny HR-chef.

“Med sin internationale baggrund og store erfaring inden for transformationsprocesser og kulturel forandring vil Gianluca Ventura blive central i at videreføre den transformation, som Nets har påbegyndt som led i vores europæiske konsolidering. Han vil bygge videre på det stærke fundament, som Thomas Kolber har skabt i sin tid i Nets, hvor han for alvor har sat medarbejder-agendaen i fokus på tværs af gruppen,” lyder det i meddelelsen fra Nets.

Annonceindlæg fra Computerworld

Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job