Nets fyrer to top-direktører: Skifter ud på vigtige poster

Nets skifter ud i den syv mand store direktion og henter to top-profiler ind.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

Betalings-giganten Nets skifter ud på pladserne i direktionen, hvor selskabet fyrer to af de syv direktører.

Det drejer sig om HR-direktør Thomas Kolber og chefen for det, som Nets kalder for ‘Issuer & eSecurity Services, Thomas Jul, som nu begge forlader selskabet.

Ind kommer i stedet den tidligere COO og konstituerede CEO i Nordea, Torsten Hagen Jørgensen som nu CEO for Issuer & eSecurity Services.

"Thomas Jul har været central i at forankre et kommercielt mindset samt et stærkt kunde- og produktfokus i Issuer & eSecurity Services. Vi begiver os nu ud på den næste fase af vores strategiske rejse, og Torsten Hagen Jørgensen har i kraft af sin store erfaring fra den finansielle sektor, sit netværk og omfattende viden om udstedere på tværs af Europa den rette profil til at gøre os til en førende europæisk spiller inden for issuer services," lyder det fra Nets topchef, Bo Nilsson, i en udsendt meddelelse.

Den finder du her.

Nets har desuden ansat HR-direktør i Vodafone, Gianluca Ventura, som ny HR-chef.

“Med sin internationale baggrund og store erfaring inden for transformationsprocesser og kulturel forandring vil Gianluca Ventura blive central i at videreføre den transformation, som Nets har påbegyndt som led i vores europæiske konsolidering. Han vil bygge videre på det stærke fundament, som Thomas Kolber har skabt i sin tid i Nets, hvor han for alvor har sat medarbejder-agendaen i fokus på tværs af gruppen,” lyder det i meddelelsen fra Nets.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job