Nets fyrer to top-direktører: Skifter ud på vigtige poster

Nets skifter ud i den syv mand store direktion og henter to top-profiler ind.

Artikel top billede

(Foto: Jakob Schjoldager)

Betalings-giganten Nets skifter ud på pladserne i direktionen, hvor selskabet fyrer to af de syv direktører.

Det drejer sig om HR-direktør Thomas Kolber og chefen for det, som Nets kalder for ‘Issuer & eSecurity Services, Thomas Jul, som nu begge forlader selskabet.

Ind kommer i stedet den tidligere COO og konstituerede CEO i Nordea, Torsten Hagen Jørgensen som nu CEO for Issuer & eSecurity Services.

"Thomas Jul har været central i at forankre et kommercielt mindset samt et stærkt kunde- og produktfokus i Issuer & eSecurity Services. Vi begiver os nu ud på den næste fase af vores strategiske rejse, og Torsten Hagen Jørgensen har i kraft af sin store erfaring fra den finansielle sektor, sit netværk og omfattende viden om udstedere på tværs af Europa den rette profil til at gøre os til en førende europæisk spiller inden for issuer services," lyder det fra Nets topchef, Bo Nilsson, i en udsendt meddelelse.

Den finder du her.

Nets har desuden ansat HR-direktør i Vodafone, Gianluca Ventura, som ny HR-chef.

“Med sin internationale baggrund og store erfaring inden for transformationsprocesser og kulturel forandring vil Gianluca Ventura blive central i at videreføre den transformation, som Nets har påbegyndt som led i vores europæiske konsolidering. Han vil bygge videre på det stærke fundament, som Thomas Kolber har skabt i sin tid i Nets, hvor han for alvor har sat medarbejder-agendaen i fokus på tværs af gruppen,” lyder det i meddelelsen fra Nets.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S