Google køber Fitbit: Betaler 14 milliarder kroner for hele herligheden

Søgegiganten Google har købt wearables producenten Fitibit for et stort milliardbeløb. Fitbit lover, at selskabet også under Googles ledelse vil prioritere databeskyttelse højt.

Artikel top billede

Google har købt wearable-producenten Fitbit for 2,1 milliarder dollar, hvilket svarer til 14 milliarder kroner med den aktuelle dollar-kurs.

Det oplyser Google i et blogindlæg.

Skal styrke styresystem

Fitbit har gennem en årrække været en af de førende producenter af smartwatchet og fitnessarmbånd.

Google oplyser i blogindlægget, at selskabet ser opkøbet som en mulighed for investere endnu mere i selskabet eget styresystemet wearables, WearOS.

I en pressemeddelelse oplyser Fitbit, at selskabet ser Google som en ideel, fremtidig partner.

”Med Googles ressourcer og globale platform vil det blive muligt at accelere innovation inden for wearables, skalere hurtigere og gøre sundhed endnu mere tilgængelig for alle,” lyder det fra Jamer Park, medstifter og administrerende direktør for Fitbit i en pressemeddelelse.

Lover høj privacy

Samtidig understreger Fitbit i pressemeddelelsen, at selskabet også under Googles ledelse vil prioriere privacy og databeskyttelse højt.

”Fitbit vil fortsat sørge for at brugerne har kontrol over deres data, samt at der er fuld transparens om, hvilke data der bliver indsamlet og hvorfor,” lyder det fra Fitbit i pressemeddelelsen.

Rygterne om opkøbet har svirret i flere dage, og allerede i mandags rapporterede nyhedsbureauet Reuters, at Google kunne være tæt på et opkøb af Fitbit.

Læs også: Er Google på vej med ny smartwatch-satsning? Kan være ved at købe Fitbit

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S