Google køber Fitbit: Betaler 14 milliarder kroner for hele herligheden

Søgegiganten Google har købt wearables producenten Fitibit for et stort milliardbeløb. Fitbit lover, at selskabet også under Googles ledelse vil prioritere databeskyttelse højt.

Artikel top billede

Google har købt wearable-producenten Fitbit for 2,1 milliarder dollar, hvilket svarer til 14 milliarder kroner med den aktuelle dollar-kurs.

Det oplyser Google i et blogindlæg.

Skal styrke styresystem

Fitbit har gennem en årrække været en af de førende producenter af smartwatchet og fitnessarmbånd.

Google oplyser i blogindlægget, at selskabet ser opkøbet som en mulighed for investere endnu mere i selskabet eget styresystemet wearables, WearOS.

I en pressemeddelelse oplyser Fitbit, at selskabet ser Google som en ideel, fremtidig partner.

”Med Googles ressourcer og globale platform vil det blive muligt at accelere innovation inden for wearables, skalere hurtigere og gøre sundhed endnu mere tilgængelig for alle,” lyder det fra Jamer Park, medstifter og administrerende direktør for Fitbit i en pressemeddelelse.

Lover høj privacy

Samtidig understreger Fitbit i pressemeddelelsen, at selskabet også under Googles ledelse vil prioriere privacy og databeskyttelse højt.

”Fitbit vil fortsat sørge for at brugerne har kontrol over deres data, samt at der er fuld transparens om, hvilke data der bliver indsamlet og hvorfor,” lyder det fra Fitbit i pressemeddelelsen.

Rygterne om opkøbet har svirret i flere dage, og allerede i mandags rapporterede nyhedsbureauet Reuters, at Google kunne være tæt på et opkøb af Fitbit.

Læs også: Er Google på vej med ny smartwatch-satsning? Kan være ved at købe Fitbit

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Strategy & Transformation Consultant

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,