Google køber Fitbit: Betaler 14 milliarder kroner for hele herligheden

Søgegiganten Google har købt wearables producenten Fitibit for et stort milliardbeløb. Fitbit lover, at selskabet også under Googles ledelse vil prioritere databeskyttelse højt.

Artikel top billede

Google har købt wearable-producenten Fitbit for 2,1 milliarder dollar, hvilket svarer til 14 milliarder kroner med den aktuelle dollar-kurs.

Det oplyser Google i et blogindlæg.

Skal styrke styresystem

Fitbit har gennem en årrække været en af de førende producenter af smartwatchet og fitnessarmbånd.

Google oplyser i blogindlægget, at selskabet ser opkøbet som en mulighed for investere endnu mere i selskabet eget styresystemet wearables, WearOS.

I en pressemeddelelse oplyser Fitbit, at selskabet ser Google som en ideel, fremtidig partner.

”Med Googles ressourcer og globale platform vil det blive muligt at accelere innovation inden for wearables, skalere hurtigere og gøre sundhed endnu mere tilgængelig for alle,” lyder det fra Jamer Park, medstifter og administrerende direktør for Fitbit i en pressemeddelelse.

Lover høj privacy

Samtidig understreger Fitbit i pressemeddelelsen, at selskabet også under Googles ledelse vil prioriere privacy og databeskyttelse højt.

”Fitbit vil fortsat sørge for at brugerne har kontrol over deres data, samt at der er fuld transparens om, hvilke data der bliver indsamlet og hvorfor,” lyder det fra Fitbit i pressemeddelelsen.

Rygterne om opkøbet har svirret i flere dage, og allerede i mandags rapporterede nyhedsbureauet Reuters, at Google kunne være tæt på et opkøb af Fitbit.

Læs også: Er Google på vej med ny smartwatch-satsning? Kan være ved at købe Fitbit

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job