Er Google på vej med ny smartwatch-satsning? Kan være ved at købe Fitbit

Søgegiganten Google har ikke haft succes med sine egne smartwatches, men nu kan selskabet været på vej til at købe smartwatch-producenten Fitbit.

Artikel top billede

Google har indtil videre ikke haft større succes med sine egne Pixel-smartwatches.

Men søgegiganten her tilsyneladende ikke helt opgivet området.

For ifølge nyhedsbureauet Reuters kan Alphabet, der er Googles moderselskab, være på vej til at opkøbe Fitbit, der er kendt for lave smartwatches og fitness-armbånd.

Prisen er ukendt

Ifølge Reuters er der forhandlinger mellem de to selskaber, men det er endnu uvist om de også vil udmønte sig i en handel. Det er ligeledes uvist, hvad Google har budt for Fitbit.

Fitbit har gennem de seneste år været en af de førende producenter af såkaldt wearables som fitnessarmbånd og smartwatches, der indsamler data om brugernes motionsvaner og sundhedstilstand.

Udover sine Pixel-smartwatches har Googles også udviklet sit eget smartwatch-styresystemet WearOS, som heller ikke har opnået nogen større udbredelse.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S