Nato-enhed advarer mod brug af Huawei: "Det kan godt være, at der ikke er nogen smoking gun, men på et eller andet tidspunkt skal der patches, og så har du problemet"

Interview: Brugen af Huawei har været heftigt diskuteret, men hos Nato-tænketanken CCDCOE mener man ikke, at Danmark og andre lande skal samarbejde med den kinesiske virksomhed. "Det kan godt være, at der ikke er nogen smoking gun, men på et eller andet tidspunkt skal der patches, og så har du problemet," siger Henrik Beckvard fra tænketanken.

Artikel top billede

(Foto: NATO / NIDS/NATO Multimedia Library)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor NATO Tænketank mener der er en risiko ved at samarbejde med Huawei om 5G
  • Om det også er et problem med andre kinesiske selskaber
  • Hvorfor NATO ikke har advaret direkte imod at samarbejde med Huawei
857
4:30 min
Den kinesiske telekommunikationsgigant Huawei har været et storpolitisk emne i flere måneder efter at USA har advaret sine allierede mod at samarbejde med virksomheden.

Læses lige nu

    Annonce

    DHI A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg tema

    Cloud & AI

    I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks