Den populære app TikTok under anklage: Bliver teenageres data delt med Kina?

Amerikanske politikere mener, at der er en risiko for, at den ekstremt populære app TikTok deler data med den kinesiske regering.

Artikel top billede

Deler video-appen TikTok, der er populær hos børn og teeenagere over hele verden, data med den kinesiske regering?

Det mener amerikanske politikere ifølge nyhedsbureauet Reuters, at der er grund til at frygte.

Ifølge Reuters har TikToks moderselskab ByteDance derfor nu sendt et brev til de amerikanske politikere, hvor selskabet oplyser, at det har hyret et revisionsselskab i USA, der nu skal analysere selskabets håndtering af data.

Samtidig har TikToks amerikanske chef Vanessa Papas slået fast, at selskabet ikke opbevarer data på amerikanske brugere i Kina. De bliver alle opbevaret på servere i USA med backup i Singapore, lyder det fra TikTok-chefen.

Politikere er ikke beroliget

Selskabets forsikringer beroliger dog ikke de amerikanske politikere.

”TikTok hævder, at selskabet ikke opbevarer amerikanske brugerdata i Kina. Det er fint, men hvis det Kommunistiske Parti banker på døren hos moderselskabet i Kina, så skal det overføre deres data til den kinesiske regering,” siger Josh Hawley fra det Republikanske Parti ifølge Reuters.

TikTok har ifølge Reuters 26,5 millioner aktive amerikanske brugere hver eneste måned. 60 procent af dem er mellem 16 og 24 år.

I sommer oplyste Bytedance at alle selskabets apps samlet set bliver brugt af mere end 700 millioner brugere over hele verden hver eneste dag. Cirka halvdelen af de brugere stammer ifølge selskabet fra TikTok.

Tidligere på året skrev Politiken, at mellem 100.000 og 200.000 danske børn bruger TikTok.

SOS International

IT Procurement Manager

Københavnsområdet

Spillehallen.dk ApS

System Developer / Platform Builder

Midtjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS