Tech-investeringer gik helt galt: Taber 44 milliarder kroner på tre måneder

Japanske Softbank har på tre måneder tabt 44 milliarder kroner. Det er første gang i 14 år, at selskabet har røde tal på bundlinjen og årsagen skal findes i fejlslagne investeringer i blandt andet Uber og WeWork.

Artikel top billede

Det japanske konglomerat Softbank Group Corp, der står bag en række spektakulære tech-investeringer, har på blot tre måneder tabt 6,5 milliarder dollar eller lige knap 44 milliarder kroner.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Tabet kan ifølge Reuters henføres til Softbanks Vision Fund, der er en 100 milliarder dollar stor kapitalfond som gennem de seneste år har investeret svimlende summer i alt fra kommunikationstjensten Slack til hundeluftnings-appen Wag og kørselstjenester som Uber og kinesiske Didi.

WeWork og Uber skyld i kæmpe-tab

Ifølge Reuters skyldes det gigantiske tab først og fremmest en faldende værdi på investeringerne i Uber og WeWork. Sidstnævnte er en global kæde af kontorfællesskaber, som blandt andet er populære hos it-iværksættere

Og alene i sidste måned måtte Softbank bruge 10 milliarder dollar på at redde WeWork, der var kommet i uføre efter selskabets stort anlagte børsnotering glippede.

Ifølge Reuters er det første gang i 14 år, at Softbank har et kvartal med røde tal på bundlinjen, og ifølge nyhedsbureauet er underskuddet nu med til at så tvivl om Softbank-grundlæggeren Masayoshi Sons strategi om massive investeringers i startups med et stort kapitalbehov.

En stor del af Softbanks Vision Funds kapital stammer fra Saudi Arabiens statslige oliefund, der i 2016 investerede 45 milliarder dollar i fonden, og Softbank har gennem længere tid haft planer om med saudisk hjælp at oprette en Vision Fund 2.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S