Tech-investeringer gik helt galt: Taber 44 milliarder kroner på tre måneder

Japanske Softbank har på tre måneder tabt 44 milliarder kroner. Det er første gang i 14 år, at selskabet har røde tal på bundlinjen og årsagen skal findes i fejlslagne investeringer i blandt andet Uber og WeWork.

Artikel top billede

Det japanske konglomerat Softbank Group Corp, der står bag en række spektakulære tech-investeringer, har på blot tre måneder tabt 6,5 milliarder dollar eller lige knap 44 milliarder kroner.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Tabet kan ifølge Reuters henføres til Softbanks Vision Fund, der er en 100 milliarder dollar stor kapitalfond som gennem de seneste år har investeret svimlende summer i alt fra kommunikationstjensten Slack til hundeluftnings-appen Wag og kørselstjenester som Uber og kinesiske Didi.

WeWork og Uber skyld i kæmpe-tab

Ifølge Reuters skyldes det gigantiske tab først og fremmest en faldende værdi på investeringerne i Uber og WeWork. Sidstnævnte er en global kæde af kontorfællesskaber, som blandt andet er populære hos it-iværksættere

Og alene i sidste måned måtte Softbank bruge 10 milliarder dollar på at redde WeWork, der var kommet i uføre efter selskabets stort anlagte børsnotering glippede.

Ifølge Reuters er det første gang i 14 år, at Softbank har et kvartal med røde tal på bundlinjen, og ifølge nyhedsbureauet er underskuddet nu med til at så tvivl om Softbank-grundlæggeren Masayoshi Sons strategi om massive investeringers i startups med et stort kapitalbehov.

En stor del af Softbanks Vision Funds kapital stammer fra Saudi Arabiens statslige oliefund, der i 2016 investerede 45 milliarder dollar i fonden, og Softbank har gennem længere tid haft planer om med saudisk hjælp at oprette en Vision Fund 2.

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job