Cyberangreb hærger europæiske it-virksomheder: Ekspert ser stigning i angreb mod it-virksomheder

Flere virksomheder er blevet ramt af et omfattende cyberangreb der i disse dage hærger Europa.

Artikel top billede

Tre større europæiske virksomheder kæmper i disse dage med et omfattende ransomware-angreb, der tilsyneladende er forbundet.

I begyndelsen af november kunne svenske Addtech oplyse, at det var blevet ramt af et hackerangreb.

Addtech har ikke oplyst præcis, hvad der er årsagen til cyberangrebet, men ifølge en pressemeddelelse oplyser selskabet, at det er ved at undersøge eventuelle datatab.

Læs også: Demant-hackerangreb udløser gigantisk forsikringsbeløb: Men skal du overhovedet forsikre dig mod it-angreb?

Det tyder ifølge det norske medie Digi.no på, at der er tale om et ransomware-angreb.

I løbet af samme uge blev det kendt at to spanske selskaber også har været offer for ransomwareangreb. Det ene har ramt et af landet største it-konsulenthuse.

Det andet er Spaniens største netværk af radiostationer, der har koble sig fuldstændig af internettet, mens selskabet igen kommer op at køre.

Flere kilder har ifølge Digi.no antydet, at de kan relatere sig til Bluekeep sårbarheden.

Læs mere om den her: Amerikansk efterretningstjeneste til it-administratorer: Du skal patche Windows mod ekstrem farlig sårbarhed nu

Bekymrende angreb

Angrebene skaber ifølge det norske medie bekymring, fordi det netop rammer digitale virksomheder.

"Det er specialt allarmerende at se angreb på it-konsulentvirksomheder. De som skal beskytte os og forhindre vi bliver ofre for angreb som dette. Det demonstrerer at selv teknologikonsulenter kan være katastrofalt lidt forberedte," siger Ilia Kolochenko, grundlægger af ImmuniWeb til Digi.no.

Grundlæggeren ser desuden en stigning i antallet af angreb mod it-konsulenter.

"Hvad værre er, at de her virksomheder ofte har privilligerede rettigheder til en myriade af netværk hos sine kunder, uden nogen form for kontrol eller overvågning," lyder det.

Læs også: Nyt advarselssystem skal stoppe hackerangreb i sundhedssektoren: “Det nytter ikke noget, at sende en teknisk ’indication of compromise’ til en læge i Hobro”

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse