Fejl i teledata overset: Rigspolitiet overhørte advarsler på stribe

Over 10 anmeldelser af fejl i teledata er blevet overhørt, viser aktindsigt.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Rigspolitiet, landets øverste politimyndighed, kunne have opdaget de fejlfyldte teledata, der siden har sået tvivl om afgørelserne i en lang stribe af retssager.

Myndigheden er nemlig blevet advaret mindst ti gange om, at de teledata rummede fejl, skriver Berlingske.

Læs også: Nye teledata-fejl opdaget: Telemast stod i Vestjylland, men var registreret i Østjylland

Af en aktindsigt fra mediet fremgår det at, efterforskere fra efterretningsenheden ’Særlig Efterforskning Vest’ advarede Rigspolitiet mindst ti gange.

"Tele- og dataanalytikere i min afdeling anslår, at de i mindst ti sager har haft fat på Telecentret med denne fejl," står der i notatet, som er vedhæftet en e-mail fra politiinspektør Brian Olsen fra efterforskningsenheden.

Rigspolitiet har i en redegørelse oplyst, at det modtog varsler i februar, maj, august og september 2018, men har der intet oplyst om det store antal af advarsler.

Kommunikationsdirektør hos Rigspolitiet, Anders Frandsen, siger til Berlingske, at der hos myndigheden ikke har været tilstrækkeligt fokus på, at advarslerne var tegn på et generaliseret problem.

Se også: Offentlige anklagere stopper omgående med at anvende teledata i retssager efter nye ‘alvorlige oplysninger’

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos