Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Fejl i teledata overset: Rigspolitiet overhørte advarsler på stribe

Over 10 anmeldelser af fejl i teledata er blevet overhørt, viser aktindsigt.

Rigspolitiet, landets øverste politimyndighed, kunne have opdaget de fejlfyldte teledata, der siden har sået tvivl om afgørelserne i en lang stribe af retssager.

Myndigheden er nemlig blevet advaret mindst ti gange om, at de teledata rummede fejl, skriver Berlingske.

Læs også: Nye teledata-fejl opdaget: Telemast stod i Vestjylland, men var registreret i Østjylland

Af en aktindsigt fra mediet fremgår det at, efterforskere fra efterretningsenheden ’Særlig Efterforskning Vest’ advarede Rigspolitiet mindst ti gange.

"Tele- og dataanalytikere i min afdeling anslår, at de i mindst ti sager har haft fat på Telecentret med denne fejl," står der i notatet, som er vedhæftet en e-mail fra politiinspektør Brian Olsen fra efterforskningsenheden.

Rigspolitiet har i en redegørelse oplyst, at det modtog varsler i februar, maj, august og september 2018, men har der intet oplyst om det store antal af advarsler.

Kommunikationsdirektør hos Rigspolitiet, Anders Frandsen, siger til Berlingske, at der hos myndigheden ikke har været tilstrækkeligt fokus på, at advarslerne var tegn på et generaliseret problem.

Se også: Offentlige anklagere stopper omgående med at anvende teledata i retssager efter nye ‘alvorlige oplysninger’




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere