Bill Gates: Sådan kunne Windows Mobile have erobret verden - 'åh det var så tæt på'

Windows Mobile kunne være endt som det store dominerende smartphone styresystem. ”Åh, det var så tæt på,” siger Bill Gates.

Artikel top billede

Windows Mobile - og ikke Android – havde været det dominerende mobile styresystem i dag, hvis Microsoft ikke var blevet ramt af en stor monopol-sag i 1990'erne.

Det mener Microsofts stifter, Bill Gates.

”Der er ingen tvivl om at monopol-sagen var skadelig for Microsoft, og uden den ville vi have været mere fokuset på at udvikle et styresystem til mobiltelefoner, ” sagde han ifølge CNBC til konferencen DealBook, der er arrangeret af New York Times.

”I stedet for at bruge Android i dag, ville du bruge Windows Mobile, hvis det ikke var for monopol-sagen,” tilføjede Bill Gates.

Microsoft missede chancen

Som bekendt er smartphone-markedet i dag domineret af Apples iPhones, der bruger Apples eget styresystem iOS, og af Googles styresystem Android, der bruges på telefoner af et væld af forskellige mærker.

Microsoft har uden held forsøgt at få en fod ind på markedet gentagen gange, og dermed havde Microsoft ikke held med at overføre sin dominans fra pc-markedet til smartphone-markedet. Men ifølge Bill Gates var det tæt på, at historien havde udviklet sig helt anderledes.

”Åh, det var så tæt på,” siger Bill Gates.

Han forklarer, at Microsoft blandt andet var meget tæt på at levere Windows Mobile til en telefon fra Motorola, der dengang var en stor spiller på mobilmarkedet. Men den aftale glippede, fordi Microsoft software blev forsinket i tre måneder.

”Jeg var ganske enkelt for distraheret. Jeg klokkede i det på grund af distraktionerne,” siger han.

Nye monopol-sager kan være på vej

I dag er en række andre amerikanske tech-giganter i risikozonen for at blive mødt af monopolsager. Eksempelvis har den demokratiske præsidentkandidat Elizabeth Warren argumenteret for, at selskaber som Amazon, Facebook og Google burde tvangsopsplittes.

Den idé møder dog modstand fra Bill Gates.

”Jeg ønsker ikke at Microsoft skal brydes op. Det har jeg tidligere argumenteret imod, og det vil jeg derfor heller ikke ønske for nogen andre,” siger han.

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S