Bill Gates: Sådan kunne Windows Mobile have erobret verden - 'åh det var så tæt på'

Windows Mobile kunne være endt som det store dominerende smartphone styresystem. ”Åh, det var så tæt på,” siger Bill Gates.

Artikel top billede

Windows Mobile - og ikke Android – havde været det dominerende mobile styresystem i dag, hvis Microsoft ikke var blevet ramt af en stor monopol-sag i 1990'erne.

Det mener Microsofts stifter, Bill Gates.

”Der er ingen tvivl om at monopol-sagen var skadelig for Microsoft, og uden den ville vi have været mere fokuset på at udvikle et styresystem til mobiltelefoner, ” sagde han ifølge CNBC til konferencen DealBook, der er arrangeret af New York Times.

”I stedet for at bruge Android i dag, ville du bruge Windows Mobile, hvis det ikke var for monopol-sagen,” tilføjede Bill Gates.

Microsoft missede chancen

Som bekendt er smartphone-markedet i dag domineret af Apples iPhones, der bruger Apples eget styresystem iOS, og af Googles styresystem Android, der bruges på telefoner af et væld af forskellige mærker.

Microsoft har uden held forsøgt at få en fod ind på markedet gentagen gange, og dermed havde Microsoft ikke held med at overføre sin dominans fra pc-markedet til smartphone-markedet. Men ifølge Bill Gates var det tæt på, at historien havde udviklet sig helt anderledes.

”Åh, det var så tæt på,” siger Bill Gates.

Han forklarer, at Microsoft blandt andet var meget tæt på at levere Windows Mobile til en telefon fra Motorola, der dengang var en stor spiller på mobilmarkedet. Men den aftale glippede, fordi Microsoft software blev forsinket i tre måneder.

”Jeg var ganske enkelt for distraheret. Jeg klokkede i det på grund af distraktionerne,” siger han.

Nye monopol-sager kan være på vej

I dag er en række andre amerikanske tech-giganter i risikozonen for at blive mødt af monopolsager. Eksempelvis har den demokratiske præsidentkandidat Elizabeth Warren argumenteret for, at selskaber som Amazon, Facebook og Google burde tvangsopsplittes.

Den idé møder dog modstand fra Bill Gates.

”Jeg ønsker ikke at Microsoft skal brydes op. Det har jeg tidligere argumenteret imod, og det vil jeg derfor heller ikke ønske for nogen andre,” siger han.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Vivant ApS

Team Lead – Support & Operations

Københavnsområdet

Jyske Bank

Analytiker til Modelafdeling

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect