Bill Gates: Sådan kunne Windows Mobile have erobret verden - 'åh det var så tæt på'

Windows Mobile kunne være endt som det store dominerende smartphone styresystem. ”Åh, det var så tæt på,” siger Bill Gates.

Artikel top billede

Windows Mobile - og ikke Android – havde været det dominerende mobile styresystem i dag, hvis Microsoft ikke var blevet ramt af en stor monopol-sag i 1990'erne.

Det mener Microsofts stifter, Bill Gates.

”Der er ingen tvivl om at monopol-sagen var skadelig for Microsoft, og uden den ville vi have været mere fokuset på at udvikle et styresystem til mobiltelefoner, ” sagde han ifølge CNBC til konferencen DealBook, der er arrangeret af New York Times.

”I stedet for at bruge Android i dag, ville du bruge Windows Mobile, hvis det ikke var for monopol-sagen,” tilføjede Bill Gates.

Microsoft missede chancen

Som bekendt er smartphone-markedet i dag domineret af Apples iPhones, der bruger Apples eget styresystem iOS, og af Googles styresystem Android, der bruges på telefoner af et væld af forskellige mærker.

Microsoft har uden held forsøgt at få en fod ind på markedet gentagen gange, og dermed havde Microsoft ikke held med at overføre sin dominans fra pc-markedet til smartphone-markedet. Men ifølge Bill Gates var det tæt på, at historien havde udviklet sig helt anderledes.

”Åh, det var så tæt på,” siger Bill Gates.

Han forklarer, at Microsoft blandt andet var meget tæt på at levere Windows Mobile til en telefon fra Motorola, der dengang var en stor spiller på mobilmarkedet. Men den aftale glippede, fordi Microsoft software blev forsinket i tre måneder.

”Jeg var ganske enkelt for distraheret. Jeg klokkede i det på grund af distraktionerne,” siger han.

Nye monopol-sager kan være på vej

I dag er en række andre amerikanske tech-giganter i risikozonen for at blive mødt af monopolsager. Eksempelvis har den demokratiske præsidentkandidat Elizabeth Warren argumenteret for, at selskaber som Amazon, Facebook og Google burde tvangsopsplittes.

Den idé møder dog modstand fra Bill Gates.

”Jeg ønsker ikke at Microsoft skal brydes op. Det har jeg tidligere argumenteret imod, og det vil jeg derfor heller ikke ønske for nogen andre,” siger han.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job