Professionelle gamere køber "digital doping" af hackere for at komme tættere på millionstore pengepræmier

Professionelle gamere er begyndt at købe snydekoder af hackere for at opnå fordele i spil som Fortnite og Counter-Strike, hvor der er pengepræmier i millionklassen på højkant. Det afslører en ny rapport fra Trend Micro.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indblik i Trend Micros rapport, der kortlægger undergrunden i e-sportsverdenen
  • Hvad koster de forskellige snydekoder
  • Hvilke forudsigelser har Trend Micro for fremtiden
558
3 min
Det er blevet en god forretning for hackere at sælge software med hacks og snydekoder til professionelle gamere.

Det viser en ny rapport fra cybersikkerhedsselskabet Trend Micro, der har kortlagt den krimelle undergrund i e-sportsverdenen.

Spil som Dota 2, Counter-Strike og Fortnite er efterhånden blevet milliardindustrier, hvor der findes millionstore pengepræmier til vinderne af turneringerne.

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist til en hverdag der aldrig bliver hverdag

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet