Implementering af KMD-system har fordoblet ventetiderne i Middelfart Kommune

Ventetiderne på behandling af sager om hjælpemidler i Middelfart Kommune er blevet mere end fordoblet på grund af implementering af KMD-system.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Implementering af KMD Nexus i Social- og Sundhedsforvaltnignen har mere end fordoblet ventetiderne på håndtering af hjælpemidler i Middelfart Kommune, skriver Fredericia Dagblad

Det er især arbejdet med at flytte data over på det nye system, der har trukket ressourcer ud i implementerings-projektet, der blev igangsat i foråret.

Det har betydet, at forvaltningen har haft færre ressourcer til at behandle de ansøgninger om hjælpemidler, der er indløbet, skriver avisen, der som eksempel fortæller om ansøger, der måtte vente 26 uger på at få bevilget en ny arbejdstol.

Velfærdschef Kitt Lysén Pedersen siger til avisen, at det ikke har været muligt at undgå situationen, selv om forvaltningen har gjort, hvad den kunne.

Hun siger, at det nye system nu er i fuld drift, og at alle data er blevet lagt over i det nye system samt at forvaltningen ‘arbejder på fuld kraft’ på at indhente efterslæbet.

“Der er stadig nogle justeringer, som kan drille en lille smule,” siger hun.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S