Implementering af KMD-system har fordoblet ventetiderne i Middelfart Kommune

Ventetiderne på behandling af sager om hjælpemidler i Middelfart Kommune er blevet mere end fordoblet på grund af implementering af KMD-system.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Implementering af KMD Nexus i Social- og Sundhedsforvaltnignen har mere end fordoblet ventetiderne på håndtering af hjælpemidler i Middelfart Kommune, skriver Fredericia Dagblad

Det er især arbejdet med at flytte data over på det nye system, der har trukket ressourcer ud i implementerings-projektet, der blev igangsat i foråret.

Det har betydet, at forvaltningen har haft færre ressourcer til at behandle de ansøgninger om hjælpemidler, der er indløbet, skriver avisen, der som eksempel fortæller om ansøger, der måtte vente 26 uger på at få bevilget en ny arbejdstol.

Velfærdschef Kitt Lysén Pedersen siger til avisen, at det ikke har været muligt at undgå situationen, selv om forvaltningen har gjort, hvad den kunne.

Hun siger, at det nye system nu er i fuld drift, og at alle data er blevet lagt over i det nye system samt at forvaltningen ‘arbejder på fuld kraft’ på at indhente efterslæbet.

“Der er stadig nogle justeringer, som kan drille en lille smule,” siger hun.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job