Implementering af KMD-system har fordoblet ventetiderne i Middelfart Kommune

Ventetiderne på behandling af sager om hjælpemidler i Middelfart Kommune er blevet mere end fordoblet på grund af implementering af KMD-system.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Implementering af KMD Nexus i Social- og Sundhedsforvaltnignen har mere end fordoblet ventetiderne på håndtering af hjælpemidler i Middelfart Kommune, skriver Fredericia Dagblad

Det er især arbejdet med at flytte data over på det nye system, der har trukket ressourcer ud i implementerings-projektet, der blev igangsat i foråret.

Det har betydet, at forvaltningen har haft færre ressourcer til at behandle de ansøgninger om hjælpemidler, der er indløbet, skriver avisen, der som eksempel fortæller om ansøger, der måtte vente 26 uger på at få bevilget en ny arbejdstol.

Velfærdschef Kitt Lysén Pedersen siger til avisen, at det ikke har været muligt at undgå situationen, selv om forvaltningen har gjort, hvad den kunne.

Hun siger, at det nye system nu er i fuld drift, og at alle data er blevet lagt over i det nye system samt at forvaltningen ‘arbejder på fuld kraft’ på at indhente efterslæbet.

“Der er stadig nogle justeringer, som kan drille en lille smule,” siger hun.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-kyndig koordinator til infrastruktursystemer i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Spillehallen.dk ApS

Systemadministrator til Spillehallen.dk

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec