Implementering af KMD-system har fordoblet ventetiderne i Middelfart Kommune

Ventetiderne på behandling af sager om hjælpemidler i Middelfart Kommune er blevet mere end fordoblet på grund af implementering af KMD-system.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Implementering af KMD Nexus i Social- og Sundhedsforvaltnignen har mere end fordoblet ventetiderne på håndtering af hjælpemidler i Middelfart Kommune, skriver Fredericia Dagblad

Det er især arbejdet med at flytte data over på det nye system, der har trukket ressourcer ud i implementerings-projektet, der blev igangsat i foråret.

Det har betydet, at forvaltningen har haft færre ressourcer til at behandle de ansøgninger om hjælpemidler, der er indløbet, skriver avisen, der som eksempel fortæller om ansøger, der måtte vente 26 uger på at få bevilget en ny arbejdstol.

Velfærdschef Kitt Lysén Pedersen siger til avisen, at det ikke har været muligt at undgå situationen, selv om forvaltningen har gjort, hvad den kunne.

Hun siger, at det nye system nu er i fuld drift, og at alle data er blevet lagt over i det nye system samt at forvaltningen ‘arbejder på fuld kraft’ på at indhente efterslæbet.

“Der er stadig nogle justeringer, som kan drille en lille smule,” siger hun.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S