Huawei tilbyder medarbejderne 287 millioner dollar i bonus for at hjælpe selskabet ud af USA's jerngreb

Kinesiske Huawei vil give selskabets medarbejdere kontante bonusser til en samlet værdi på 287 millioner dollar, hvis de kan hjælpe selskabet af med at overkomme de udfordringer, den amerikanske sortlistning giver.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Huawei har netop været ude og love medarbejderskaren enorme bonusser, hvis de kan hjælpe selskabet med at undvige konsekvenser af den amerikanske sortlistning.

De kontante bonusser løber op i 287 millioner dollar, hvilket svarer til 1,9 milliarder kroner.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Tilbage i maj 2019 valgte den amerikanske regering med Donald Trump i spidsen af sortliste Huawei, hvilket betyder, at amerikanske virksomheder ikke længere må handle med det kinesiske selskab.

Læs også: Huawei får dispensation i USA i sidste øjeblik: Men Trump vil ikke 'lave forretninger' med Huawei

Dette har haft konsekvenser for både Huaweis mobil- og netværksforretning, da selskabet har købt essentielle dele og software af virksomheder i USA.

Sortlistningen kommer efter af amerikanske anklager om statslig spionage gennem Huaweis udstyr. Hvilket der ikke er fremlagt beviser for.

Vil doble løn for næsten alle medarbejdere

Det kinesiske selskab har tidligere meldt ud, at der søges efter andre leverandører omkring i verdenen, og at der allerede er fundet en række nye samarbejdspartnere.

Dette sker som led i planen om at blive uafhæninge af USA.

Læs også: Til morgenmad med Huawei: Her er de tre vigtigste pointer, som jeg fik med fra mødet

De kontante medarbejderbonusser skal ses som en anerkendelse af det arbejde, som de ansatte gør for at imødekomme det amerikanske pres. Det fremgår af en besked, som Huaweis HR-afdeling har givet medarbejderne, skriver Reuters.

De kontante bonusser vil formentlig gå til medarbejdere, der arbejder med forskning og udvikling (R&D) og andre medarbejdere, der arbejder for at bygge en ny forsyningskæde, der går udenom USA, lyder det fra en Huawei-talsmand.

Huawei har desuden planer om, at forboble lønnen indeværende måned for næsten alle 190.000 medarbejdere, skriver nyhedsbureauet.

Læs også: Huawei er klar med eget styresystem som Android-afløser til efteråret

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S