Huawei tilbyder medarbejderne 287 millioner dollar i bonus for at hjælpe selskabet ud af USA's jerngreb

Kinesiske Huawei vil give selskabets medarbejdere kontante bonusser til en samlet værdi på 287 millioner dollar, hvis de kan hjælpe selskabet af med at overkomme de udfordringer, den amerikanske sortlistning giver.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Huawei har netop været ude og love medarbejderskaren enorme bonusser, hvis de kan hjælpe selskabet med at undvige konsekvenser af den amerikanske sortlistning.

De kontante bonusser løber op i 287 millioner dollar, hvilket svarer til 1,9 milliarder kroner.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Tilbage i maj 2019 valgte den amerikanske regering med Donald Trump i spidsen af sortliste Huawei, hvilket betyder, at amerikanske virksomheder ikke længere må handle med det kinesiske selskab.

Læs også: Huawei får dispensation i USA i sidste øjeblik: Men Trump vil ikke 'lave forretninger' med Huawei

Dette har haft konsekvenser for både Huaweis mobil- og netværksforretning, da selskabet har købt essentielle dele og software af virksomheder i USA.

Sortlistningen kommer efter af amerikanske anklager om statslig spionage gennem Huaweis udstyr. Hvilket der ikke er fremlagt beviser for.

Vil doble løn for næsten alle medarbejdere

Det kinesiske selskab har tidligere meldt ud, at der søges efter andre leverandører omkring i verdenen, og at der allerede er fundet en række nye samarbejdspartnere.

Dette sker som led i planen om at blive uafhæninge af USA.

Læs også: Til morgenmad med Huawei: Her er de tre vigtigste pointer, som jeg fik med fra mødet

De kontante medarbejderbonusser skal ses som en anerkendelse af det arbejde, som de ansatte gør for at imødekomme det amerikanske pres. Det fremgår af en besked, som Huaweis HR-afdeling har givet medarbejderne, skriver Reuters.

De kontante bonusser vil formentlig gå til medarbejdere, der arbejder med forskning og udvikling (R&D) og andre medarbejdere, der arbejder for at bygge en ny forsyningskæde, der går udenom USA, lyder det fra en Huawei-talsmand.

Huawei har desuden planer om, at forboble lønnen indeværende måned for næsten alle 190.000 medarbejdere, skriver nyhedsbureauet.

Læs også: Huawei er klar med eget styresystem som Android-afløser til efteråret

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    It-vest

    Sekretariatschef

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S