Huawei tilbyder medarbejderne 287 millioner dollar i bonus for at hjælpe selskabet ud af USA's jerngreb

Kinesiske Huawei vil give selskabets medarbejdere kontante bonusser til en samlet værdi på 287 millioner dollar, hvis de kan hjælpe selskabet af med at overkomme de udfordringer, den amerikanske sortlistning giver.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Huawei har netop været ude og love medarbejderskaren enorme bonusser, hvis de kan hjælpe selskabet med at undvige konsekvenser af den amerikanske sortlistning.

De kontante bonusser løber op i 287 millioner dollar, hvilket svarer til 1,9 milliarder kroner.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Tilbage i maj 2019 valgte den amerikanske regering med Donald Trump i spidsen af sortliste Huawei, hvilket betyder, at amerikanske virksomheder ikke længere må handle med det kinesiske selskab.

Læs også: Huawei får dispensation i USA i sidste øjeblik: Men Trump vil ikke 'lave forretninger' med Huawei

Dette har haft konsekvenser for både Huaweis mobil- og netværksforretning, da selskabet har købt essentielle dele og software af virksomheder i USA.

Sortlistningen kommer efter af amerikanske anklager om statslig spionage gennem Huaweis udstyr. Hvilket der ikke er fremlagt beviser for.

Vil doble løn for næsten alle medarbejdere

Det kinesiske selskab har tidligere meldt ud, at der søges efter andre leverandører omkring i verdenen, og at der allerede er fundet en række nye samarbejdspartnere.

Dette sker som led i planen om at blive uafhæninge af USA.

Læs også: Til morgenmad med Huawei: Her er de tre vigtigste pointer, som jeg fik med fra mødet

De kontante medarbejderbonusser skal ses som en anerkendelse af det arbejde, som de ansatte gør for at imødekomme det amerikanske pres. Det fremgår af en besked, som Huaweis HR-afdeling har givet medarbejderne, skriver Reuters.

De kontante bonusser vil formentlig gå til medarbejdere, der arbejder med forskning og udvikling (R&D) og andre medarbejdere, der arbejder for at bygge en ny forsyningskæde, der går udenom USA, lyder det fra en Huawei-talsmand.

Huawei har desuden planer om, at forboble lønnen indeværende måned for næsten alle 190.000 medarbejdere, skriver nyhedsbureauet.

Læs også: Huawei er klar med eget styresystem som Android-afløser til efteråret

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

Windows Server specialist

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S