Huawei får dispensation i USA i sidste øjeblik: Men Trump vil ikke 'lave forretninger' med Huawei

Kinesiske Huawei ser ud til i allersidste øjeblik at få dispensation, så selskabet fortsat kan handle med amerikanske virksomheder. Det ændrer dog ikke på, at præsident Trump vil have Huawei ud af vagten.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

De amerikanske myndigheder ser ud til i allersidste øjeblik at give kinesiske Huawei dispensation fra det forbud, som ellers har stået til at træde i kraft i dag, mandag.

Forbuddet kan du læse mere om i denne artikel, som Computerworld bragte fredag: På mandag er det knald eller fald for Huawei: Nu rammer USA's totalforbud.

Dispensationen vil betyde, at Huawei fortsat vil kunne handle med amerikanske virksomheder.

Det var nyhedsbureauet Reuters, der lørdag kunne fortælle, at dispensationen var på vej i form af en ‘midlertidig licens,’ der ville gælde i yderligere 90 dage.

Reuters citerede unavngivne kilder - en typisk måde for amerikanske organisationer at få nyheder ud over rampen uden at risikere senere at komme i fedtefadet. Det regnes derfor for givet, at nyheden er leveret til Reuters af det amerikanske handelsministerium, der står bag dispensationen.

Dispensationen vil betyde, at Huawei fortsat vil have adgang til amerikanske produkter og derved vil kunne vedligeholde og opdatere sine produkter i det sammenvævede net af produkter, ydelser og leverancer, som tech-miljøet består af, hvor alle leverer til alle.

Trump siger nej

De rationelle amerikanske embedsfolk kan dog have gjort regning uden vært.

For søndag meddelte præsident Donald Trump, at han ikke vil have, at USA handler med Huawei.

“Jeg vil ikke lave forretninger [med Huawei, red] overhovedet, fordi det er en national sikkerhedsrisiko, og jeg mener virkelig, at medierne har dækket det lidt anderledes end det,” lød meldingen fra præsidenten.

Han siger, at der nok er små dele af Huaweis forretning, der kan blive undtaget fra et bredere forbud, men at det vil blive ‘meget kompliceret.’

Læs også:

Spionage-anklager mod Huawei bunder i en stor magt-kamp med Kina om data: Hvem skal have retten til at overvåge og spionere mod dig?

Google: Huawei-forbud kan blive en kæmpe sikkerheds-trussel for USA

Trump indfører totalforbud mod Huawei: Må ikke længere anvende vitale amerikanske teknologier

Midt i spionage-rygter og mediestorm: Computerworld besøger Huawei i Kina - tag med på besøg hos det måske mest omstridte tech-firma lige nu

"Huawei vil ikke have, at man begår en fejl. Det er helt ekstremt rigidt. Jeg har faktisk aldrig oplevet noget lignende. Så nej, jeg er slet ikke urolig for, at Huawei skulle spionere"

Tag med inden for i Huaweis splinternye kildekode-center i Bruxelles - her kan du se selskabets hemmeligheder

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S