Apple kan præsentere ny Macbook om få timer: Dropper forhadt tastatur og får ny større skærm

En helt ny Macbook Pro er lige på trapperne. Med den nye computer vil Apple sige farvel til et forhadt tastatur og samtidig vil selskabet introducere en ny og større skærm.

Artikel top billede

Foto: Niels de Boissezon

Apple er på trapperne med en helt ny Macbook Pro, der kan blive lanceret i løbet af de kommende timer.

Det skriver det amerikanske medie Bloomberg.

Ifølge mediet kan den nye Macbook, der vil blive udstyret med en ny og større skærm og et nyt tastatur, allerede blive lanceret i løbet af onsdagen.

Farvel til forhadt tastatur

Med lanceringen af det nye Macbook Pro vil Apple dermed skille sig af med det udskældte såkaldte butterfly-tastatur, som har voldt Apple store problemer og medført massive klager.

Tastaturet har været ramt af voldsom kritik fra brugere, der oplever, at tasterne sætter sig fast og holder op med at virke, og derudover har tastaturet også været kendetegnet ved at larme meget, når der bliver skrevet på det.

Det har tidligere været rapporteret, at afløseren for butterfly-tastaturet vil blive udstyret med en ny sakse-mekanisme i glasfiber.

Ny og større skærm

Udover det nye tastatur vil Apple ifølge Bloomberg også lancere en ny skærmstørrelse på 16-tommer, der kommer til at erstatte den hidtidige skærmstørrelse på 15-tommer.

Bloomberg skriver ligeledes, at Apple udover den nye Macbook Pro også planlægger, at sætte den længeventede Mac Pro til salg inden jul.

Læs også: Her er Apples helt nye superkraftfulde computer: Mød den bomstærke Mac Pro

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra HP

    En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

    Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS