Apple kan præsentere ny Macbook om få timer: Dropper forhadt tastatur og får ny større skærm

En helt ny Macbook Pro er lige på trapperne. Med den nye computer vil Apple sige farvel til et forhadt tastatur og samtidig vil selskabet introducere en ny og større skærm.

Artikel top billede

Foto: Niels de Boissezon

Apple er på trapperne med en helt ny Macbook Pro, der kan blive lanceret i løbet af de kommende timer.

Det skriver det amerikanske medie Bloomberg.

Ifølge mediet kan den nye Macbook, der vil blive udstyret med en ny og større skærm og et nyt tastatur, allerede blive lanceret i løbet af onsdagen.

Farvel til forhadt tastatur

Med lanceringen af det nye Macbook Pro vil Apple dermed skille sig af med det udskældte såkaldte butterfly-tastatur, som har voldt Apple store problemer og medført massive klager.

Tastaturet har været ramt af voldsom kritik fra brugere, der oplever, at tasterne sætter sig fast og holder op med at virke, og derudover har tastaturet også været kendetegnet ved at larme meget, når der bliver skrevet på det.

Det har tidligere været rapporteret, at afløseren for butterfly-tastaturet vil blive udstyret med en ny sakse-mekanisme i glasfiber.

Ny og større skærm

Udover det nye tastatur vil Apple ifølge Bloomberg også lancere en ny skærmstørrelse på 16-tommer, der kommer til at erstatte den hidtidige skærmstørrelse på 15-tommer.

Bloomberg skriver ligeledes, at Apple udover den nye Macbook Pro også planlægger, at sætte den længeventede Mac Pro til salg inden jul.

Læs også: Her er Apples helt nye superkraftfulde computer: Mød den bomstærke Mac Pro

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job