Tre leverandører kunne byde på Social Pension-kontrakt - men Kombit endte med kun et tilbud på bordet: "Vi har haft en god og transparent udbudsproces"

Interview: Netcompany vandt udbuddet om at levere det nye Social Pension Kommune-system med det eneste tilbagestående tilbud. Både Schultz og IBM havde på hver deres måde trukket sig fra forløbet, inden kontrakten skulle tildeles. Kombit blåstempler det konkrete udbud.

Artikel top billede

(Foto: Kombit/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Kombit mener, at udbudsprocessen i forbindelse med Social Pension-udbuddet har været til trods for Kombit kun endte med et tilbud
  • Bliv klogere på hvordan de tre prækalificerede leverandører Netcompany, Schultz og IBM forholder sig
  • Få indblik i forløbet
802
4:15 min
Kombit har udpeget Netcompany som leverandør af det nye Social Pension Kommune-system, der efter planen skal gå i luften i slutningen af 2021.

Valget af Netcompany har ligget lige til højrebenet, da de to andre prækvalificerede leverandører til udbuddet, Schultz og IBM, henholdsvis valgte at trække sit tilbud og slet ikke byde på opgaven.

Da tilbuddet fra Netcompany samtidig overholdte alle de kvalitetskriterier, der var opstillet i udbudsmaterialet, var valget af selskabet derfor enkelt.

Selvom Kombit i sidste ende kun skulle tage stilling til, om tilbuddet fra Netcompany opfyldte udbudskriterierne fremfor at vælge mellem flere tilbud, har udbudsproccesen været god, ifølge Kombit.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Udvikler til AI-platform i Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S