Direktør i Visma siger "farvel og tak" efter seks år på posten

Rikke Feldmann stopper som direktør for Visma Logbuy. Hun forlader Visma Logbuy efter at have været landechef og direktør i omkring seks år og uden at have et nyt job klar.

Artikel top billede

(Foto: Visma)

Administrerende direktør hos Visma Logbuy, Rikke Feldmann, har valgt at sige "farvel og tak."

Det skriver Rikke Feldmann på Linkedin.

"Mon en 40-årskrise på vej? Eller trænger jeg bare til nye udfordring? I hvert fald, har jeg valgt at sige 'farvel og tak' til Visma LogBuy efter 7,5 år," skriver hun.

Rikke Feldmann har været landechef og direktør for Visma Logbuy i omkring seks år.

Indtil videre ved hun ikke, hvad hun skal skifte direktørjobbet ud med.

"Hvad jeg skal, eller hvem jeg skal arbejde for i fremtiden, ved jeg ikke, men det skal jeg finde ud af om et par måneder, når jeg har overdraget virksomheden. Tak for et fantastisk samarbejde," skriver hun.

Visma købte danske Logbuy i 2017.

Logbuy står bag en løsning til formidling af aftaler for virksomheders medarbejdere.

Selskabet blev etableret af Lars Peter Busch og Susanne Laursen i 2002.

Læs også: Visma skal købe to til fem danske selskaber i 2019: Disse virksomheder kigger på selskabet på

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S