SimCorp-aktien buldrer i vejret efter positive nyheder

SimCorp-aktien flyver i vejret, efter selskabet fredag morgen har præsenteret gode nyheder.

Artikel top billede

SimCorp-aktien buldrer i vejret i kølvandet på selskabets kvartalsregnskab, der er blevet offentliggjort fredag morgen.

Umiddelbart efter offentliggørelsen steg aktien med 7,44 procent til kurs 714,5. Siden er den dog faldet lidt igen, og i skrivende stund ligger aktien på kurs 696,5.

Den er steget fra lukkekursen torsdag eftermiddag, hvor den lå på 665.

SimCorp løftede fredag formiddag sløret for et særdeles positivit regnskab for tredje kvartal, hvor selskabet for alvor viser gode takter.

Omsætningen er således steget med 45 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor, mens driftsresultatet er mere end fordoblet.

Det kan du læse mere om her:
SimCorp fortsætter vokseværket: Hæver omsætning og fordobler driftsresultatet.

En betydelig årsag til det flotte regnskab er, at selskabet landede en større asiatisk kunde i 2018, som først kunne indtægtsføres her i tredje kvartal.
Du kan læse interview med topchef Klaus Holse på cw.dk om et øjeblik.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos