Tivolis CIO købte livsværket Progressive tilbage i 2018: "Jeg ville gerne redde det, jeg brænder så meget for, men jeg ser det også som en benhård, god investering"

Interview: Progressive-stifter Jonas Buhl Gregersen købte selskabet tilbage fra kapitalfonden Greystone Capital i 2018, mens han var CIO for Tivoli. "Siden har Tivoli ikke brugt Progressive," lyder det.

Artikel top billede

Jonas Buhl Gregersen stiftede Progressive i 2014. Efter han havde forladt den daglige drift til fordel for et job som CIO i Tivoli, købte han selskabet tilbage fra kapitalfonden Greystone Capital i 2018 sammen med Troels Gammelgaard. Foto: Christoffer Lund-Hansen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik hvordan Tivolis CIO købte Progressive tilbage i 2018
  • Indblik i hvordan Jonas Buhl Gregersen fordeler tiden mellem Progressive og Tivoli
  • Læs hvordan han undgår interessekonflikter
  • Bliv klogere på hvorfor Tivoli-CIO'en ikke vil være del af den daglige ledelse i Progressive
  • Find ud af hvorfor Progressives-stifteren købte selskabet tilbage
1.415
7:15 min
Jonas Buhl Gregersen er en af tre studerende, der i 1999 stifter den danske it-virksomhed Progressive.

I de efterfølgende år følger en voldsom vækstrejse med en gennemsnitlig vækstrate på 23 procent om året frem til 2010.

Rejsen kulminerer i 2011, da kapitalfonden Greystone Capital køber 60 procent af virksomheden, men trods den pengestærke ejers indtog går de efterfølgende år langt fra som planlagt.

Fra 2013 og fem år frem er omsætningen konstant faldende.

Og Jonas Buhl Gregersen har i mellemtiden trukket sig fra den daglige ledelse i virksomheden.

Fra november 2016 begynder han i jobbet som CIO for Tivoli, og engagementet i Progressive er begrænset til en plads i bestyrelsen.

I foråret 2018 kan Jonas Buhl Gregersen og makkeren Troels Gammelgaard dog ikke længere holde ud at se på, hvordan den it-virksomhed, som de sammen stiftede, lider.

De køber derfor sammen Progressive tilbage fra Greystone Capital.

Men hvordan gør man lige det, når man samtidig bestrider en post som CIO for Tivoli?

Det fortæller Jonas Buhl Gregersen nu til Computerworld.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Banedanmark

    Sektionschef til Commercial Management

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    Data Engineer til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Test Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job