Nu er Amazon klar med gratis musik-streaming til smartphones

Amazon har lanceret en gratis musikstreaming-app til både iPhones og Android-telefoner, og det fik straks Spotifys aktie til at falde.

Artikel top billede

Amazon udvider nu sine gratis musik-streaming-tilbud ganske kraftigt, og det har fået Spotifys aktie til at falde med 4,9 procent.

Det skriver CNBC.

Ifølge det amerikanske medie annoncerede Amazon mandag aften, at det nu også vil blive muligt at lytte til selskabets gratis musik-streaming-tjeneste Amazon Music nu via iPhone, Android-telefoner og via Amazons egen tv-boks, Fire TV.

Indtil nu har Amazon Music ellers kun være tilgængelig via Amazons stemmestyrede Echo-højttalere.

Via Amazon Music kan brugerne få gratis adgang til gratis musik-playlister og radiostationer, men tjenesten tilbyder ifølge CNBC ikke helt de samme muligheder, som Spotify eller Apple Music.

Spotify meddelte tidligere året, at selskabet har 113 millioner betalende brugere, og samlet har selskabet 248 millioner aktive brugere.

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Statens IT

ISO Informationssikkerhedskonsulenter

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse