Bog: Et optimistisk bud på fremtidens supertrends

Ny bog skrevet af iværksætter, finansmand og investor Lars Tvede opstiller 50 tommelfingerregler for, hvordan han selv forsøger at vurdere, hvilke tendenser der kommer til at gøre sig gældende fremover og hvilken betydning, de har.

Artikel top billede

Der er ikke så meget at være bange for, hvis man ser ind i fremtiden. Snarere tværtimod.

Befolkningseksplosionen vil aftage – hvilket allerede ved at ske i vidt mål over meget store dele af verden.

Samtidig fortsætter urbaniseringen, så landdistrikterne affolkes og der vil kunne skaffes mad nok – også uden at vi alle behøver at gøre insekter til en fast del af menuen.

Menneskeheden kommer desuden til at udvikle nye energikilder, hvilket vil give renere luft og mindske problemerne med ophobning af CO2 i atmosfæren og hermed også global opvarmning.

Det er blandt de optimistiske budskaber i ”Supertrends – 50 ting, du bør vide om fremtiden” fra Politikens Forlag.

Bogen er skrevet af iværksætter, finansmand og investor Lars Tvede, der opstiller netop 50 tommelfingerregler for, hvordan han selv forsøger at vurdere hvilke tendenser, der kommer til at gøre sig gældende fremover og hvilken betydning, de har.

Bogen bygger et stykke hen ad vejen videre på pointer fra Lars Tvedes tidligere bøger såsom ”Det Kreative Samfund” og ”Gåsen med de gyldne æg.”

Den rummer desuden en omfattende kildeliste, så man selv kan gå forfatterens pointer efter i sømmene eller læse videre.

Computerworld interviewede i øvrigt Lars Tvede i efteråret. Læs interviewet her.

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S