It-giganten Alibaba vil hente svimlende milliardbeløb på børsen

Alibaba forbereder en ny børsnotering, hvor selskabet kan rejse op mod 87 milliarder danske kroner.

Artikel top billede

Den kinesiske it-gigant Alibaba vil rejse op mod 87 milliarder danske kroner på en ny børsnotering i Hong Kong.

Det skriver nyhedsbureauet Reuters.

Den officielle pris på de udbudte aktier er endnu ikke offentliggjort. Men ifølge Reuters ventes det er Alibaba med børsnoteringen vil rejse mellem 76 milliarder kroner og 87 milliarder kroner til en aktiepris på 176 Hong Kong-dollar.

Alibaba er også noteret på børsen i Wall Street i New York, og den ventede udbudskurs i Hong Kong er 2,9 procent under aktiens lukkekurs i New York.

Der er tale om den største børsnotering i Hong Kong i mere end ni år, og ifølge Reuters kan børsnoteringen fortolkes som et rygstød til byen, der gennem de seneste fem måneder har været scene for massive regeringskritiske demonstrationer.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS