Novo Nordisk har i al stilhed skrottet IBM Watson

Novo Nordisk lægger stort projekt med IBM’s kunstige intelligens, Watson, i graven.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Novo Nordisk har lagt selskabets store prestige-projekt med IBM’s kunstige intelligens, Watson, i graven, skriver Finans.

Det sker fire år efter, at de to parter indgik aftalen med IBM om levering af IBM Watson Health, som skulle anvendes til at udvikle nye løsning til diabetespatienter.

“Vi arbejder ikke længere sammen med IBM Watson Health, da vores fokus inden for digital sundhed har udviklet sig i en anden retning, end vi regnede med, da kontrakten blev underskrevet for fire år siden. Vi samarbejder derfor med andre leverandører, der bedre matcher vores behov på området,” meddeler Novo Nordisk til avisen.

IBM’s Watson-aftale med Novo Nordisk var ellers en af de store Watson-projekter, som IBM ville anvende til for alvor at vise, hvad Watson kunne.

I samme periode indgik IBM også en lignende Watson-aftale med den danske rengørings-kæmpe ISS.

Det kan du læse mere om her: IBM Danmark lander kæmpekontrakt med ISS: Skal levere Watson IoT til 25.000 bygninger.

Novo Nordisk har tidligere fortalt vidt og bred om, hvordan selskabet anvender digitalisering og avancerede cognitive business-løsninger i forskning og udvikling.

Det kan du læse mere om her: IBM Danmark ikke i tvivl: Derfor er det tvingende nødvendigt at få vores kunder til at satse på cutting edge-teknologier.

Også Region Hovedstaden har i de senere år trukket sig ud af Watson-samarbejde med IBM. Det skete blot halvandet år efter, at de to parter havde indgået aftale om at anvende Watson i sygehusenes arbejde.

Det kan du læse mere om her: Samarbejdet, der kollapsede: Her er hele historien om Region Hovedstadens kuldsejlede forsøg med IBM's kunstige intelligens, Watson

Læs også:

Her er IBM's store plan, der skal vende mange års nedtur: "Nu har vi den portefølje, der er behov for i denne æra for it-branchen"

Investeringer i kunstig intelligens stiger eksplosivt: Her er de industrier, der kommer til at bruge flest penge i 2019

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S