Novo Nordisk har i al stilhed skrottet IBM Watson

Novo Nordisk lægger stort projekt med IBM’s kunstige intelligens, Watson, i graven.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Novo Nordisk har lagt selskabets store prestige-projekt med IBM’s kunstige intelligens, Watson, i graven, skriver Finans.

Det sker fire år efter, at de to parter indgik aftalen med IBM om levering af IBM Watson Health, som skulle anvendes til at udvikle nye løsning til diabetespatienter.

“Vi arbejder ikke længere sammen med IBM Watson Health, da vores fokus inden for digital sundhed har udviklet sig i en anden retning, end vi regnede med, da kontrakten blev underskrevet for fire år siden. Vi samarbejder derfor med andre leverandører, der bedre matcher vores behov på området,” meddeler Novo Nordisk til avisen.

IBM’s Watson-aftale med Novo Nordisk var ellers en af de store Watson-projekter, som IBM ville anvende til for alvor at vise, hvad Watson kunne.

I samme periode indgik IBM også en lignende Watson-aftale med den danske rengørings-kæmpe ISS.

Det kan du læse mere om her: IBM Danmark lander kæmpekontrakt med ISS: Skal levere Watson IoT til 25.000 bygninger.

Novo Nordisk har tidligere fortalt vidt og bred om, hvordan selskabet anvender digitalisering og avancerede cognitive business-løsninger i forskning og udvikling.

Det kan du læse mere om her: IBM Danmark ikke i tvivl: Derfor er det tvingende nødvendigt at få vores kunder til at satse på cutting edge-teknologier.

Også Region Hovedstaden har i de senere år trukket sig ud af Watson-samarbejde med IBM. Det skete blot halvandet år efter, at de to parter havde indgået aftale om at anvende Watson i sygehusenes arbejde.

Det kan du læse mere om her: Samarbejdet, der kollapsede: Her er hele historien om Region Hovedstadens kuldsejlede forsøg med IBM's kunstige intelligens, Watson

Læs også:

Her er IBM's store plan, der skal vende mange års nedtur: "Nu har vi den portefølje, der er behov for i denne æra for it-branchen"

Investeringer i kunstig intelligens stiger eksplosivt: Her er de industrier, der kommer til at bruge flest penge i 2019

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S