HPE’s omsætning dykker - men selskabet har stor tiltro til fremtiden og ny strategi

Hewlett-Packard Enterprise omsætning falder. Alligevel er der stor optimisme at spore.

Artikel top billede

HPE står til at lukke året sidste kvartal med et brat fald i omsætningen, som omgående har trukket aktiekursen med ned og dermed kostet selskabets ejere dyrt.

Alligevel er der stor optimisme at spore i det mægtige selskab, som gennem de senere år har været gennem noget af en transformation.

HPE lander i kvartallet en omsætning på 7,22 milliarder dollar. Og det selv om beløbet er gigantisk, svarer det til en nedgang på ni procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

HPE peger selv på, at omsætningen nu har været stabil i de seneste tre kvartaler.

Det er dog ikke nok til at tilfredstillende det altid væksthungrende marked, som omgående har straffet HPE med at sende aktiekursen ned med fire procent.

Faldet kommer dog i kølvandet på en stabil stigning siden nytår, hvor aktiekursen er steget med 32 procent.

Selskabet meddeler samtidig, at det for hele året lander en omsætning på 29,1 milliarder dollar.

HPE’s topchef, Antonio Neri, siger, at HPE har haft ‘et stærkt år,’ hvor profitabiliteten er blevet forbedret på tværs af hele koncernen.

“Vi har skærpet vores fokus, ændret vores kultur og leveret mangesidet innovation til vores kunder i takt med at de accellererer deres digital transformation,” siger han.

Hybrid og storage falder brat

For fjerde kvartal bliver selskabet især ramt af faldende salg af selskabets såkaldte Hybrid IT-division, hvor omsætningen dykker med 11 procent til nu 5,7 milliarder dollar.

Der er dog også positive takter: Omsætningen på Apollo-storage er steget med 10 procent i forhold til samme kvartal i fjor, og forretnings-divisionen Composable Clouds omsætning er steget med hele 21 procent.

Også omsætningen på hyperconverged infrastructure er steget med 14 procent i forhold til samme periode et år tidligere.

Til amerikanske ZDNet siger analytiker Patrick Moorhead, at væksten på områder som Aruba Services og Apollo er positive tegn, som kan indikere, at HPE er på vej ind på et langsigtet vækstspor.

Han siger, at det hele handler om differentiering og levering i den hybride cloud og det, som han kalder for ‘everything as a service.’

“Industrien har lagt den tid bag sig, hvor alt enten skulle i public cloud eller forsvinde,” siger han.

“I dag er virksomhederne mere pragmatiske, og mange foretrækker at holde en del data i en on-prem cloud-model. Det betyder, at HPE’s nye Kubernetes container-platform er vital for selskabet,” siger han.

Du finder hele kvartals-meddelelsen fra HPE her.

Læs også:

HPE's øverste chef afgiver løfte: Fra 2020 skal alle vores produkter køre som cloud-løsninger

Årsag til dramatisk nedgang i HPE Danmark svæver i det uvisse: Dansk direktør vil ikke svare på spørgsmål

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension