HPE's øverste chef afgiver løfte: Fra 2020 skal alle vores produkter køre som cloud-løsninger

Om tre år skal alle HPE's produkter sælges som 'as a service' - via cloud-løsninger. Det løfte har selskabets topchef netop afgivet. Selskabet vil nu gå i fodsporene af AWS og Microsoft Azure, der tilbyder cloud-løsninger og skrotter al vedligeholdelse af hardware hos kunderne.

Artikel top billede

I 2022 skal alle Hewlett Packard Enterprise's (HPE) produkter - hardware og software - køre 'as a service' igennem skyen.

Det fortæller HPE's øverste chef Antonio Neri ved selskabets årlige konference, der netop er afholdt i Las Vegas.

Det skriver mediet Datacenter Knowledge.

Tiltaget vil gøre op med investeringer i infrastruktur ude hos kunderne, vedligeholdelse af servere og andet it-udstyr og at kunderne kun skal betale for netop det, de bruger.

"Over de næste te år vil HPE blive et brugerdrevet selskab og levere alt 'as a service'. Kunden bestemmer, hvad de vil have og betaler kun for hvad der bruges," udtalte han.

Flere store spillere som Microsoft Azure og Amazon Web Services er godt i gang med at ændre markedet, hvor 'on premise'-løsninger ude hos kunderne flyttes til skyen - og den kunst vil HPE nu gøre efter.

Hewlett Packard Enterprise opstod som et selvstændigt selskab i 2015, hvor HP splittede i to dele. Dette selskab sælger software, hardware og services til erhvervslivet, hvor den anden del, HP Inc., sælger pc'er og printere.

Læs mere om HP: HP bor langt fra hovedstadens bankende puls, men har succes med at ansætte nye folk: Her er virksomhedens våben i kampen om talenterne

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Full Stack Udvikler til Koncern IT i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2027

    Andre events |

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    3. juni 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S