Streaming: Sådan ser fremtiden ud for DRTV

Det nye DRTV bliver efter nytår det eneste sted, hvor man kan se ungdomskanalerne DR Ultra og DR3. De to kanaler lukker nemlig som flowkanaler 2. januar 2020. Kulturkanalen DR K lukkes derudover helt.

Artikel top billede

Det er trange tider i Danmarks Radio. DR annoncerede i sidste uge lukningen af en række programmer som konsekvens af de nedskæringer, der blev vedtaget fra politisk hold i den seneste medieaftale.

Dog er der nye tiltag at spore på streaming-fronten. Tidligere på måneden lancerede DR en ny version af DRTV. Med den nye platform er DR’s ambition, at 6 ud af 10 danskere skal bruge DRTV i løbet af en uge.

Det nye DRTV bliver efter nytår det eneste sted, hvor man kan se ungdomskanalerne DR Ultra og DR3. De to kanaler lukker nemlig som flowkanaler 2. januar 2020. Kulturkanalen DR K lukkes derudover helt. Samlet betyder nedskæringerne en betydelig reducering af mængden af flow-tv med 22.500 færre timer fordelt på DR K, DR3, DR2 og DR Ultra.

Dog lancerer DR i samme omgang den digitale kanal DR2+, som vil lave samfunds- og kulturindhold henvendt primært til yngre seere. DR2+ vil udelukkende være tilgængelig på DRTV.

Der er derudover godt nyt til brugere af Android TV. Indtil nu har der ikke været en dedikeret DRTV-løsning til Android TV, men det arbejder DR på ifølge underdirektør i DR Teknologi, Mikkel Müller:

”Vi udvikler hele tiden DRTV, og vi er i gang med udvikling af en app til Android TV, som vi ved er meget efterspurgt,” siger han til FlatpanelsDK. Dog kan Mikkel Müller endnu ikke sige noget om, hvornår appen er klar.

DRTV er ifølge Gallup den næstmest anvendte streamingtjeneste i Danmark efter Netflix.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS