Dell overvejer milliardsalg af forretningsenhed: Forventer pris på seks milliarder kroner

Den amerikanske pc-gigant Dell Technologies er ved at overveje et salg af cybersikkerheds-forretningen RSA Security for minimum en milliard dollar.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Dell kan være på vej med et milliardsalg af en del af forretningen.

Ifølge kilder tæt på processen er selskabet nemlig ved at undersøge markedet for at komme af med RSA Security.

Det skriver det amerikanske erhvervsmedie Bloomberg, der dog understreger, at det ikke er sikkert, salget bliver til noget, før man har fundet en mulig køber.

Læs også: Michael Dell løfter sløret for selskabets fremtid: Dell skal rydde op i datakaos – derfor købte vi VMware

RSA Security er, som navnet antyder, et it-sikkerhedsselskab, som Dell overtog sammen med opkøbet af EMC i 2016.

EMC har købt sikkerhedsselskabet 10 år tidligere i 2006 for 2,1 milliarder dollar.

Ifølge Bloomberg forventer Dell Technologies dog ikke at få nær så meget for selskabet i dag.

Det amerikanske medie erfarer, at Dell forventer at kunne tjene minimum én milliard dollar eller hvad der svarer til 6,7 milliarder kroner, hvis det lykkes at finde en køber.

RSA Security har på nuværende tidspunkt efter eget udsagn 30.000 kunder.

Læs også: Dell EMC stormer frem i Danmark: ”Vores samlede forretning vokser på den rigtige side af 50 procent year-on-year i forhold til sidste år”

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    Processtærk it-profil til Statens BI

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job