Angela Merkel kalder på tårnhøj 5G-sikkerhed - vil ikke udelukke Huawei som leverandør

Den tyske fobundskansler Angela Merkel vil have endnu højere sikkerhed med fremtidens 5G-netværk. Samtidig vil hun ikke udelukke kinesiske Huawei som leverandør.

Artikel top billede

Tysklands forbundskansler Angela Merkel vil ikke udelukke Huawei på forhånd som leverandør af fremtidens 5G-netværk.

Sådan lød det i en tale, kansleren afholdt onsdag for en lobbyorganisation.

Det skriver Bloomberg.

Angela Merkel fortalte, at sikkerhedsstandarden for Tysklands kommende 5G-netværk skal være endnu højere end det, der er set ved tidligere generationer af mobilnetværket.

"Jeg stoler på, at vi selv kan definere høje sikkerhedskrav. Højere end med 4G, 3G og 2G, men uden at udelukke nogle leverandører fra starten af," lød det fra forbundskansleren.

Hun nævnte ikke Huawei ved navn, men det blev understreget, at en fuldkommen udelukkelse af visse leverandører ville føre til en isolation af dem selv og være en modsætning til Tysklands selvopfattelse af at være forkæmper for fri handel og fair konkurrence.

Læs også: Huawei får dispensation i USA i sidste øjeblik: Men Trump vil ikke 'lave forretninger' med Huawei

Bloomberg skriver, at Angela Merkel har haft problemer med at balancere handelsrelationerne med Kina i forhold til landets sikkerhedsovervejelser.

Hun er kommet under pres fra sit eget parti og landets efterretningstjeneste, der advarer mod at bruge Huawei som 5G-leverandør.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect