Angela Merkel kalder på tårnhøj 5G-sikkerhed - vil ikke udelukke Huawei som leverandør

Den tyske fobundskansler Angela Merkel vil have endnu højere sikkerhed med fremtidens 5G-netværk. Samtidig vil hun ikke udelukke kinesiske Huawei som leverandør.

Artikel top billede

Tysklands forbundskansler Angela Merkel vil ikke udelukke Huawei på forhånd som leverandør af fremtidens 5G-netværk.

Sådan lød det i en tale, kansleren afholdt onsdag for en lobbyorganisation.

Det skriver Bloomberg.

Angela Merkel fortalte, at sikkerhedsstandarden for Tysklands kommende 5G-netværk skal være endnu højere end det, der er set ved tidligere generationer af mobilnetværket.

"Jeg stoler på, at vi selv kan definere høje sikkerhedskrav. Højere end med 4G, 3G og 2G, men uden at udelukke nogle leverandører fra starten af," lød det fra forbundskansleren.

Hun nævnte ikke Huawei ved navn, men det blev understreget, at en fuldkommen udelukkelse af visse leverandører ville føre til en isolation af dem selv og være en modsætning til Tysklands selvopfattelse af at være forkæmper for fri handel og fair konkurrence.

Læs også: Huawei får dispensation i USA i sidste øjeblik: Men Trump vil ikke 'lave forretninger' med Huawei

Bloomberg skriver, at Angela Merkel har haft problemer med at balancere handelsrelationerne med Kina i forhold til landets sikkerhedsovervejelser.

Hun er kommet under pres fra sit eget parti og landets efterretningstjeneste, der advarer mod at bruge Huawei som 5G-leverandør.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S