Angela Merkel kalder på tårnhøj 5G-sikkerhed - vil ikke udelukke Huawei som leverandør

Den tyske fobundskansler Angela Merkel vil have endnu højere sikkerhed med fremtidens 5G-netværk. Samtidig vil hun ikke udelukke kinesiske Huawei som leverandør.

Artikel top billede

Tysklands forbundskansler Angela Merkel vil ikke udelukke Huawei på forhånd som leverandør af fremtidens 5G-netværk.

Sådan lød det i en tale, kansleren afholdt onsdag for en lobbyorganisation.

Det skriver Bloomberg.

Angela Merkel fortalte, at sikkerhedsstandarden for Tysklands kommende 5G-netværk skal være endnu højere end det, der er set ved tidligere generationer af mobilnetværket.

"Jeg stoler på, at vi selv kan definere høje sikkerhedskrav. Højere end med 4G, 3G og 2G, men uden at udelukke nogle leverandører fra starten af," lød det fra forbundskansleren.

Hun nævnte ikke Huawei ved navn, men det blev understreget, at en fuldkommen udelukkelse af visse leverandører ville føre til en isolation af dem selv og være en modsætning til Tysklands selvopfattelse af at være forkæmper for fri handel og fair konkurrence.

Læs også: Huawei får dispensation i USA i sidste øjeblik: Men Trump vil ikke 'lave forretninger' med Huawei

Bloomberg skriver, at Angela Merkel har haft problemer med at balancere handelsrelationerne med Kina i forhold til landets sikkerhedsovervejelser.

Hun er kommet under pres fra sit eget parti og landets efterretningstjeneste, der advarer mod at bruge Huawei som 5G-leverandør.

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Fælles AI

AI Lead

Fyn

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks