Her er it-uddannelserne der giver den højeste løn: Se listen her

En opgørelse fra Cepos viser de it-uddannelser, der i sidste ende giver den højeste løn. Du kan se listen her.

Artikel top billede

Det er ikke helt ligegyldigt, hvilken uddannelse du slæber rundt med i bagagen.

I hvert fald ikke, hvis vi kigger på lønnen, som bliver udbetalt til de forskellige retninger.

Berlingske har sammen med den liberale tænketank Cepos udarbejdet en liste over de uddannelser, der giver den højeste løn.

Hvis vi zoomer ind på it-uddannelserne, så er den bedst betalte uddannelse datalogi. Den giver gennemsnitligt en bruttoindkomst på 878.600 kroner.

Den indtager dermed 15. pladsen på den samlede liste over bedst betalte uddannelser, hvor en kandidat i forsikringsmatematik ligger øverst med en årsløn i gennemsnit på 1.383.200 kroner.

Den næste it-uddannelse på listen finder vi et stykke længere nede på en samlet 38. plads. Det er Telekommunikation, cand.polyt, der ifølge opgørelsen udløser en gennemsnitsløn på 682.300 kroner om året.

På en tredjeplads over bedst betalte it-uddannelser, finder vi computerteknologi, der giver en årsløn på 668.300 kroner.

Herefter finder vi uddannelser som digital innovation og managment, softwaredesign og robottechnologi, der lander på en gennemsnitlig årsløn mellem 660.000 og 313.900 kroner i gennemsnit.

Computerworld har tidligere udgivet sin egen opgørelse i samarbejde med fagforbundet Prosa. Der så top tre over de bedst betalte it-stillinger sådan her ud:

1. Afdelingsledelse - 80.422 kroner.

2. Teknisk salg - 76.697 kroner.

3. It-strategi (forretning) - 69.567 kroner.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job