Regnskab afslører: Så meget tjente Miracle på frasalg

Det danske konsulent- og Oracle-hus Miracle ender med et stort minus i årets driftsresultat. Det opvejes dog af frasalget af Miracle42, som har medført en stor milliongevinst til selskabet.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Så stor gevinst hentede Miracle på frasalget af Micracle42
  • Se årsregnskabet for Miracle
  • Sådan er gevinsten fra frasalget brugt hos Miracle
861
4:30 min
Miracle har haft et svært regnskabsår, der ender med et millionminus i selskabets driftsresultat.

Men selvom Miracle har haft store udfordringer med at få tallene i driften til at hænge sammen, ender selskabet alligevel med et plus på bundlinjen for året.

Det sker som følge af frasalget af Miracle42, som IT Relation købte for et hidtil ukendt millionbeløb i sensommeren.

Af Miracles netop offentliggjort regnskab for 2018/19 kan man dog nu læse hvor stor gevinst, Miracle hentede på frasalget af Miracle42.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningsanalytiker søges: Skab bro mellem IT og forretning i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    Processtærk generalist med teknisk indsigt til it-styring

    Københavnsområdet

    Danmarks Lærerforening

    Danmarks Lærerforening søger en IT-projektleder

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S