Fiberudrulning risikerer at spænde ben for milliardinvesteringer: IT-Branchen opfordrer til strammere regler

Finansloven for 2020 betyder, at Bredbåndspuljen overlever et år mere. Men Dansk Erhverv advarer imod, at de offentlige støttekroner til hurtigt bredbånd kan være en kæp i hjulet på private investeringer.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor forlængelsen af Bredbåndpuljen ikke er godt nyt for danske teleselskaber
  • Hvordan IT Branchen mener man bør stramme reglerne
863
4:30 min
Mandag aften kunne regeringen præsentere finansloven for 2020, sammen med SF, Radikale Venstre, Enhedslisten og Alternativet.

Den bød blandt andet på en forlængelse af Bredbåndspuljen, der ellers var blevet lagt i graven i Socialdemokratiets oprindelige finanslovsudspil.

Fra 2020 bliver der dermed igen afsat 100 millioner kroner, som virksomheder og borgere i tyndt befolkede områder kan søge om at få adgang til hurtig bredbåndsforbindelse.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS