Peter Warnøes nevø beskylder ham for omfattende bilagsfusk og misbrug

Joakim Warnøe, der er nevø til Peter Warnøe, beskylder sin onkel for at have afleveret falske bilag og betalt private udgifter med venturefonden Nordic Eyes penge.

Artikel top billede

Urolighederne i den danske venturefond Nordic Eye fortsætter.

Nu bliver den danske it-investor og medstifter af fonden, Peter Warnøe, beskyldt for omfattende bilagsfusk og misbrug af fondens penge.

Det skriver Børsen på baggrund af et internt brev, som avisen er kommet i besiddelse af.

Brevet er skrevet af Peter Warnøes egen nevø, Joakim Warnøe, der er bestyrelsesmedlem i fonden. Han beskylder i brevet sin onkel for at have afleveret falske bilag, betalt private rejeser og middag med venturefondens penge samt solgt kunst han selv ejer til fonden.

"Det her bør på ingen måde fejes ind under gulvtæppet," skriver Joakim Warnøe i brevet, der er sendt til ledelsen, bestyrelsen og investor boardet i Nordic Eye.

Peter Warnøe afviser dog selv beskyldningerne i en mail til Børsen, hvor han slår fast, at han mener, at transaktioerne er foregået helt efter bogen.

"Jeg har finansieret og købt alt inventar og billeder til kontoret. Det skal jeg naturligvis have refunderet så snart der er likviditet til det i managementselskabet, og det mente jeg der var i foråret, hvorfor jeg fakturerede de billeder, der hænger på væggen til selskabet," skriver han.

Læs også: Magtkamp i dansk kapitalfond – it-profiler siger farvel

Profiler har trukket sig

De seneste beskyldninger kommer blot dagen efter, at det kom frem, at flere profiler har trukket sig fra Nordic Eye efter en magtkamp.

Her trak den danske investor og rigmand Lars Tvede, den tidligere TDC-topchef og nuværende bestyrelsesformand for SAS, Carsten Dilling, samt næstformand i PFA-Pension, Niels-Ulrik Mousten sig fra fonden.

Konflikten startede i september, da Peter Warnøe selv trak sig fra fonden, da det blev afsløret at han havde foretaget ulovlige aktionærlån.

Efterfølgende blev han også politianmeldt og i november valgt han helt at forlade fonden.

Nordic Eye har investeret i en lang række it-virksomheder. I fondens
investeringsportefølje finder vi blandt andet den fynske robotvirksomhed Blue Ocean Robotics, dansk-amerikanske Airhelp og kryptoselskabet Coinify.

Læs også:
Den danske rigmand Lars Tvede løfter sløret for sine investeringer: Sådan finder han de mest lovende it-selskaber

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S