Dansk krypto-firma udskyder storstilet kapitaludvidelse

Det danske krypto-firma Aryze ville hente 200 millioner kroner i et stort krypto-udbud. De planer er nu blevet droppet og erstattet med en ny plan.

Artikel top billede

I stedet vil vi nu rejse kapitalen mere gradvist i løbet af de kommende år,” siger Jack Nikogosian, der er stifter og administrerende direktør for Aryze. Foto: Jacob Wittorff (Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få forklaringen på, hvorfor Aryze dropper sine planer om en såkaldt STO
  • Bliv klogere på Aryzes nye plan
601
3 min
Det danske krypto-firma Aryze har tidligere oplyst, at det i løbet af den sidste halvdel af 2019 vil hente knap 200 millioner via en såkaldt STO (security token offering).

Men de planer dropper selskabet nu. I stedet vil Aryze i løbet af det første kvartal i 2020 hente et tocifret millionbeløb via en mere traditionel kapitaludvidelse, hvor investorer også får adgang til aktier i selskabet.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

G. Tscherning A/S

IT & Digitaliseringsansvarlig

Københavnsområdet

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura