Dansk krypto-firma udskyder storstilet kapitaludvidelse

Det danske krypto-firma Aryze ville hente 200 millioner kroner i et stort krypto-udbud. De planer er nu blevet droppet og erstattet med en ny plan.

Artikel top billede

I stedet vil vi nu rejse kapitalen mere gradvist i løbet af de kommende år,” siger Jack Nikogosian, der er stifter og administrerende direktør for Aryze. Foto: Jacob Wittorff (Foto: Jacob Ø. Wittorff)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få forklaringen på, hvorfor Aryze dropper sine planer om en såkaldt STO
  • Bliv klogere på Aryzes nye plan
601
3 min
Det danske krypto-firma Aryze har tidligere oplyst, at det i løbet af den sidste halvdel af 2019 vil hente knap 200 millioner via en såkaldt STO (security token offering).

Men de planer dropper selskabet nu. I stedet vil Aryze i løbet af det første kvartal i 2020 hente et tocifret millionbeløb via en mere traditionel kapitaludvidelse, hvor investorer også får adgang til aktier i selskabet.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job