Roman: Dyk ned i dark web med hackeren Zille

Hvis man interesserer sig for de mere lyssky dele af nettet, findes der utallige bøger om både det dybe og det mørke net. Men når det kommer til fiktion – og i særdeleshed ungdomslitteratur – er udvalget på dansk dog mere begrænset. Ny bog gør op med det.

Artikel top billede

I denne nye ungdomsroman er det såkaldte dark web omdrejningspunkt for handlingen. The Dark Web er som bekendt omgærdet af myter, skræmmende historier og mystik.

Brugerne er i regelen anonyme og bruger #skyggenettet” til at handle alt fra hårde stoffer til hackede kontooplysninger, og der er efter sigende ingen grænser for, hvad man kan finde af materiale, som af den eller anden årsag ikke tåler dagens lys.

Denne afsidesliggende del af Internettet danner scenen for fortællingen i nye spændingsroman ”XX på Darknet” af den tyske forfatter Christian Linker, som netop er udkommet på dansk.

I bogen følger vi 17-årige Zille, som har et hidtil uopdaget talent for hacking.

Hun forvilder sig ad omveje ned i de dybeste afkroge af nettet, hvor hun på mystisk vis bliver stillet til opgave at løse en krypteret gåde af en ukendt afsender.

Zille bliver i løbet af fortællingen mere og mere afkoblet fra sine real life-relationer i takt med, at hun opsluges af sine oplevelser på sin færd i det mørke net og i mødet med dets farer og ildevarslende eksistenser.

Hvis man interesserer sig for de mere lyssky dele af nettet, findes der utallige bøger om både det dybe og det mørke net.

Men når det kommer til fiktion – og i særdeleshed ungdomslitteratur – er udvalget på dansk dog mere begrænset.

Med sine 170 sider er ”XX på Darknet” hurtigt læst.

Bogen har fået gode anmeldelser flere steder – blandt andet i Politiken – og er meget velegnet til børn og unge, der f.eks. går i folkeskolens 6.-9. klassetrin.

Fakta: XX på Darknet, skrevet af Christian Linker (oversat fra tysk af Inge Nissen). Udkommet på Jensen & Dalgaard

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

Netværksspecialist til IT i PET

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Software Developer - Backend

Københavnsområdet

LB Forsikring

Product Owner til medlemsrelationen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S