TDC's 5G-leverandør betaler milliardbøde for korruption: Har bestukket embedsmænd

Svenske Ericsson, der arbejder på at klargøre TDC's mobilnetværk til 5G, har netop indvilliget til at betale en skyhøj bøde på 6,7 milliarder kroner efter anklager om korruption.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Petersen)

Det svenske tele- og netværksselskab Ericsson har netop accepteret en skyhøj bøde for korruption.

Bøden er på en milliard dollar, eller hvad der svarer til 6,7 milliarder kroner.

Selskabet, der er TDC's leverandør på det kommende 5G-netværk, er blandt andet blevet anklaget fra amerikansk hold for at have bestukket embedsmænd.

Det oplyste det amerikanske justitsministerium fredag.

Det svenske selskab har selv bekræftet lovbruddene i en pressemeddelelse.

Her fremgår det, at virksomheden har arbejdet sammen med andre om at bryde lovgivning om blandt andet gennemsnigtighed i regnskaber og bestikkelse af udenlandske embændmænd.

Læs også: Ericssons danske chef ser endeløse muligheder med det kommende 5G-netværk: "Vi vil bygge et netværk, der forbinder samfundet"

Ifølge det amerikanske ministerium er lovbruddene sket over en årrække i blandt andet Kina, Vietnam og Djibouti.

Ericssons øverste chef, Börje Ekholm, skriver i en pressemeddelelse.

"Jeg er oprørt over disse tidligere fejltagelser. At komme frem til en løsning med de amerikanske myndigheder tillader os at lukke dette kapitel. Nu kan vi bevæge os fremad igen og blive en stærkere selskab," skriver Ericssons administrerende direktør.

Årelange overtrædelser

Ericsson har således indgået et forlig med de amerikanske myndigheder for en række lovbrud, der er sket over en længere årrække.

Det amerikanske justitsministerium oplyser, at der fra 2000-2016 er foregået bestikkelse, forfalskning af regnskabsbøger og optegnelser.

Det oplyses samtidig, at det ikke er Ericsson selv, der har bestukket embedsmænd, men at det er sket igennem tredjeparter.

Læs også: Ericssons danske topchef begejstret for TDC's Huawei-folk: "De er fantastiske medarbejdere" - her er status på Ericssons store TDC-projekt

Ericsson skriver i kølvandet på sagen, at selskabet har opdateret sit etik- og compliance-program. Her skal der nu tages de nødvendige skridt for at forbedre etikken og sikre, at reglerne overholdes.

Bestyrelsesformanden i Ericsson, Ronnie Leten, skriver endvidere i pressemeddelelsen, at dette program er af stor vigtighed.

"Ultimativt kan vi kun være succesfulde, hvis vi beskytter vores etik og compliance-kultur. Jeg er sikker på, at med de nødvendige skridt, der er allerede er taget, at vi er bedre rustet til at eksekvere på vores strategi uden at gå på kompromis med vores værdier," skriver han.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S