TDC's 5G-leverandør betaler milliardbøde for korruption: Har bestukket embedsmænd

Svenske Ericsson, der arbejder på at klargøre TDC's mobilnetværk til 5G, har netop indvilliget til at betale en skyhøj bøde på 6,7 milliarder kroner efter anklager om korruption.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Rasmus Ferdinand Petersen)

Det svenske tele- og netværksselskab Ericsson har netop accepteret en skyhøj bøde for korruption.

Bøden er på en milliard dollar, eller hvad der svarer til 6,7 milliarder kroner.

Selskabet, der er TDC's leverandør på det kommende 5G-netværk, er blandt andet blevet anklaget fra amerikansk hold for at have bestukket embedsmænd.

Det oplyste det amerikanske justitsministerium fredag.

Det svenske selskab har selv bekræftet lovbruddene i en pressemeddelelse.

Her fremgår det, at virksomheden har arbejdet sammen med andre om at bryde lovgivning om blandt andet gennemsnigtighed i regnskaber og bestikkelse af udenlandske embændmænd.

Læs også: Ericssons danske chef ser endeløse muligheder med det kommende 5G-netværk: "Vi vil bygge et netværk, der forbinder samfundet"

Ifølge det amerikanske ministerium er lovbruddene sket over en årrække i blandt andet Kina, Vietnam og Djibouti.

Ericssons øverste chef, Börje Ekholm, skriver i en pressemeddelelse.

"Jeg er oprørt over disse tidligere fejltagelser. At komme frem til en løsning med de amerikanske myndigheder tillader os at lukke dette kapitel. Nu kan vi bevæge os fremad igen og blive en stærkere selskab," skriver Ericssons administrerende direktør.

Årelange overtrædelser

Ericsson har således indgået et forlig med de amerikanske myndigheder for en række lovbrud, der er sket over en længere årrække.

Det amerikanske justitsministerium oplyser, at der fra 2000-2016 er foregået bestikkelse, forfalskning af regnskabsbøger og optegnelser.

Det oplyses samtidig, at det ikke er Ericsson selv, der har bestukket embedsmænd, men at det er sket igennem tredjeparter.

Læs også: Ericssons danske topchef begejstret for TDC's Huawei-folk: "De er fantastiske medarbejdere" - her er status på Ericssons store TDC-projekt

Ericsson skriver i kølvandet på sagen, at selskabet har opdateret sit etik- og compliance-program. Her skal der nu tages de nødvendige skridt for at forbedre etikken og sikre, at reglerne overholdes.

Bestyrelsesformanden i Ericsson, Ronnie Leten, skriver endvidere i pressemeddelelsen, at dette program er af stor vigtighed.

"Ultimativt kan vi kun være succesfulde, hvis vi beskytter vores etik og compliance-kultur. Jeg er sikker på, at med de nødvendige skridt, der er allerede er taget, at vi er bedre rustet til at eksekvere på vores strategi uden at gå på kompromis med vores værdier," skriver han.

Læses lige nu

    Annonce

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Vallensbæk Kommune

    NIS2-konsulent til Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S