Stort amerikansk konsulenthus køber dansk it-succes

Det amerikanske konsulenthus Bain & Company køber det fremadstormende danske it-konsulenthus Qvartz. Overtagelsen forventes at falde på plads næste år.

Artikel top billede

(Foto: Nathan Dumlao/Unsplash)

Amerikanske Bain & Company, der er et af verdens største konsulenthuse, har været på opkøbstogt i Skandinavien.

Selskabet har netop indgået aftale om at købe det danske it-konsulenthus Qvartz i en handel, der forventes at falde på plads næste år.

Det skriver Børsen.

"Vi er nødt til at se på, hvordan Bain kan vokse hurtigere og i en større skala i Norden. Qvartz har været ekstremt succesfulde i det skandinaviske marked, og derfor giver det rigtig god mening for os at slå os sammen med dem, så vi for alvor kan gå efter at blive nummer et i norden," siger Dan Kuzmic, leder af den nordiske region hos Bain & Company, ifølge mediet.

I fremtiden vil Qvartz-navnet blive udskiftet med Bain & Company i Danmark. Konsulenthuset blev stiftet tilbage i 2002 af Henrik Beck og Torsten Hvidt.

Læs også: Nyt it-selskab vil kombinere klassiske konsulentydelser med data: "Den kombination af kompetencer er svær at finde og i høj efterspørgsel hos kunderne"

I fremtiden skal Qvartz, der kommer ind under Bain, have kontor i København, Stockholm, Oslo og Finland, fremgår det. Parterne løfter ikke sløret for købsprisen.

Qvartz har oplevet en hastig vækst den seneste årrække. I løbet af de sidste fire år er omsætningen blevet hævet med 79 procent. I samme periode er bruttoresultatet hævet med 75 procent til 550 millioner kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job