Stort amerikansk konsulenthus køber dansk it-succes

Det amerikanske konsulenthus Bain & Company køber det fremadstormende danske it-konsulenthus Qvartz. Overtagelsen forventes at falde på plads næste år.

Artikel top billede

(Foto: Nathan Dumlao/Unsplash)

Amerikanske Bain & Company, der er et af verdens største konsulenthuse, har været på opkøbstogt i Skandinavien.

Selskabet har netop indgået aftale om at købe det danske it-konsulenthus Qvartz i en handel, der forventes at falde på plads næste år.

Det skriver Børsen.

"Vi er nødt til at se på, hvordan Bain kan vokse hurtigere og i en større skala i Norden. Qvartz har været ekstremt succesfulde i det skandinaviske marked, og derfor giver det rigtig god mening for os at slå os sammen med dem, så vi for alvor kan gå efter at blive nummer et i norden," siger Dan Kuzmic, leder af den nordiske region hos Bain & Company, ifølge mediet.

I fremtiden vil Qvartz-navnet blive udskiftet med Bain & Company i Danmark. Konsulenthuset blev stiftet tilbage i 2002 af Henrik Beck og Torsten Hvidt.

Læs også: Nyt it-selskab vil kombinere klassiske konsulentydelser med data: "Den kombination af kompetencer er svær at finde og i høj efterspørgsel hos kunderne"

I fremtiden skal Qvartz, der kommer ind under Bain, have kontor i København, Stockholm, Oslo og Finland, fremgår det. Parterne løfter ikke sløret for købsprisen.

Qvartz har oplevet en hastig vækst den seneste årrække. I løbet af de sidste fire år er omsætningen blevet hævet med 79 procent. I samme periode er bruttoresultatet hævet med 75 procent til 550 millioner kroner.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S