McAfee melder sig ind i kampen om at overtage resterne af Symantec

McAfee er klar til at købe rivalen Symantecs forbruger-rettede forretning, NortonLifeLock Inc. Dermed intensiveres interessen om det store sikkerhedsselskab, der har en værdi af over 100 milliarder kroner.

Artikel top billede

It-sikkerhedsvirksomheden McAfee, der er ejet af Intel og kapitalfondene TPG og Thomas Bravo, melder sig ind i kampen om at købe resterne af sikkerhedsvirksomhed Symantec.

Mcafee overvejer lige nu at byde ind på den langvarige rival Symantecs forbrugerforretning NortonLifeLock, der har en markedsværdi på over 100 milliarder kroner.

Det erfarer Wall Street Journal.

NortonLifeLock dækker blandt andet det meget udbredte antivirus-program Norton samt en lang række sikkerheds-løsninger, der henvender sig til privatforbrugerne.

Tidligere hed selskabet Symantec, men da Broadcom for godt en måned siden købte Symantecs enterprise-forretningen for 10,7 milliarder dollar, skiftede den resterende forretningen, kundeforretningen, navn til NortonLifeLock.

Med i Broadcoms handel fulgte rettighederne til navnet Symantec.

Det kan du læse mere om her: Broadcom på trapperne med opkøb af Symantec i kæmpe milliardhandel

McAfee er angiveligt interesseret i at sammenlægge selskabets egen kundeforretning med kundeforretningen hos NortonLifeLock.

Ingen af selskaberne har kommenteret historien.

Det er ifølge Wall Street Journal først sandsynligt at en eventuel aftale vil komme på plads i løbet af det nye år.

Store kapitalfonde er med i kampen

Interessen fra McAfee kommer kort tid efter, at kapitalfondene Permira og Advent International kom med et milliardbud på sikkerhedsselskabet.

De to kapitalfonde har ifølge Wall Street Journal tidligere været klar til at lægge 16 milliarder dollar for selskabet.


Et salg af Symantecs forbrugerforretning kører uafhængigt at salget af Symantecs enterprise-forretning, lyder det.

Advent International har tidligere ejet danske KMD.

Symantec har i Danmark en håndfuld medarbejdere og omsætter for godt 10 millioner kroner om året fra hovedkvarteret på Østerbro i København.

Læs også:
Kapitalfonde vil overtage Symantec: Lægger milliard-tilbud på bordet

Symantecs topchef stopper med omgående virkning på grund af syg far - aktiekurs styrtdykker

Verdens største sikkerhedsfirma fyrer otte procent af medarbejderne

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsarkitekt til stor applikationstransformation i Forsvaret

Københavnsområdet

Patent- og Varemærkestyrelsen

Infrastrukturspecialist - byg bro mellem cloud og datacenter

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S