Broadcom på trapperne med opkøb af Symantec i kæmpe milliardhandel

En handel på 10 milliarder dollar for opkøbet af Symantecs enterprise-forretning kan være lige rundt om hjørnet. Tilbuddet kommer en måned efter de to parter måtte droppe de seneste købsforsøg.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den amerikanske virksomhed Broadcom er tæt på et opkøb af Symantecs eneterprise-forretning til en pris på intet mindre end 10 milliard dollar.

Det svarer til 66,6 milliarder kroner, og kommer efter det mislykkedes selskabet at købe hele Symantec.

Det skriver The Wall Street Journal.

Købstilbuddet forventes allerede at blive annonceret senere torsdag, men ifølge det amerikanske medie kan den officielle udmelding stadig nå at blive ændret.

Læs også: Vestager retter sigtekornet mod chipkæmpen Broadcom: Kan få kæmpe EU-bøde

Broadcom forsøgte ellers at købe hele selskabet, men ifølge det amerikanske medie Cnet røg planerne på gulvet, fordi Symantec ikke ville acceptere den pris, Broadcom var villig til at betale.

Men nu forsøger det amerikanske selskab altså endnu engang, men kun med et bud på enterprise-delen af Symantec.

Prisen på 10 milliarder dollar for enterprise-forretningen er mange penge, da hele Symantic har en aktuel markedsværdi på 12,6 milliarder dollar.

Læs også: Donald Trump siger nej til verdenshistoriens største tech-opkøb: Forbyder Broadcom at købe Qualcomm

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Red Barnet

Software developer til Red Barnets IT-team

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Red Barnet

IT Support Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse