Broadcom på trapperne med opkøb af Symantec i kæmpe milliardhandel

En handel på 10 milliarder dollar for opkøbet af Symantecs enterprise-forretning kan være lige rundt om hjørnet. Tilbuddet kommer en måned efter de to parter måtte droppe de seneste købsforsøg.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Den amerikanske virksomhed Broadcom er tæt på et opkøb af Symantecs eneterprise-forretning til en pris på intet mindre end 10 milliard dollar.

Det svarer til 66,6 milliarder kroner, og kommer efter det mislykkedes selskabet at købe hele Symantec.

Det skriver The Wall Street Journal.

Købstilbuddet forventes allerede at blive annonceret senere torsdag, men ifølge det amerikanske medie kan den officielle udmelding stadig nå at blive ændret.

Læs også: Vestager retter sigtekornet mod chipkæmpen Broadcom: Kan få kæmpe EU-bøde

Broadcom forsøgte ellers at købe hele selskabet, men ifølge det amerikanske medie Cnet røg planerne på gulvet, fordi Symantec ikke ville acceptere den pris, Broadcom var villig til at betale.

Men nu forsøger det amerikanske selskab altså endnu engang, men kun med et bud på enterprise-delen af Symantec.

Prisen på 10 milliarder dollar for enterprise-forretningen er mange penge, da hele Symantic har en aktuel markedsværdi på 12,6 milliarder dollar.

Læs også: Donald Trump siger nej til verdenshistoriens største tech-opkøb: Forbyder Broadcom at købe Qualcomm

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura