Dansker i spidsen for europæiske bankers modangreb mod it-giganterne

Direktør i Finans Danmark, Ulrik Nødgaard, kommer i spidsen for ny satsning fra de europæiske banker, der har fået nok af igen og igen at blive overhalet af it-giganter som Apple, Facebook, Google og Amazon.

Artikel top billede

De europæiske banker sætter direktøren for Finans Danmark, Ulrik Nødgaard, i spidsen for sin digitale strategigruppe, som fra begyndelsen af det nye år vil have sat bankernes vilkår i forhold til de store it-giganter på dagsordenen.

Det sker, fordi de europæiske banker ifølge Børsen har fået nok af igen og igen at blive overhalet af eksempelvis Apple, Google, Facebook, Amazon og andre på en række områder.

EU indførte for et par måneder det såkaldte PSD2-direktiv, der betyder, at kundedata skal gøres tilgængelig for tredjeparter.

Det kan du læse mere om her: Banksektoren står over for en 'must win battle,' der kan få afgørende betydning for deres fremtid

Ifølge avisen mener bankforenignen, at de store it-selskaber reelt kan filtrere kunderne for bankerne via deres kundedata, som de har fået gennem deres mange services.

Bankerne mener derfor, at de har brug for en større adgang til data, hvis de skal kunne konkurrere med it-giganternes platforme.

"Banksektoren er måske den branche med det videste omfang af data og forholdsvist nem adgang til almindelige mennesker. Derfor er bankerne et godt bud på at lave næste generation af digitale løsninger i Europa," siger Ulrik Nødgaard til Børsen.

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest