Dansker i spidsen for europæiske bankers modangreb mod it-giganterne

Direktør i Finans Danmark, Ulrik Nødgaard, kommer i spidsen for ny satsning fra de europæiske banker, der har fået nok af igen og igen at blive overhalet af it-giganter som Apple, Facebook, Google og Amazon.

Artikel top billede

De europæiske banker sætter direktøren for Finans Danmark, Ulrik Nødgaard, i spidsen for sin digitale strategigruppe, som fra begyndelsen af det nye år vil have sat bankernes vilkår i forhold til de store it-giganter på dagsordenen.

Det sker, fordi de europæiske banker ifølge Børsen har fået nok af igen og igen at blive overhalet af eksempelvis Apple, Google, Facebook, Amazon og andre på en række områder.

EU indførte for et par måneder det såkaldte PSD2-direktiv, der betyder, at kundedata skal gøres tilgængelig for tredjeparter.

Det kan du læse mere om her: Banksektoren står over for en 'must win battle,' der kan få afgørende betydning for deres fremtid

Ifølge avisen mener bankforenignen, at de store it-selskaber reelt kan filtrere kunderne for bankerne via deres kundedata, som de har fået gennem deres mange services.

Bankerne mener derfor, at de har brug for en større adgang til data, hvis de skal kunne konkurrere med it-giganternes platforme.

"Banksektoren er måske den branche med det videste omfang af data og forholdsvist nem adgang til almindelige mennesker. Derfor er bankerne et godt bud på at lave næste generation af digitale løsninger i Europa," siger Ulrik Nødgaard til Børsen.

Annonceindlæg fra Cognizant

Agentic AI kræver mere end teknologi

De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teamleder til Center for CNE-operationer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Software Developer

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S