Dansker i spidsen for europæiske bankers modangreb mod it-giganterne

Direktør i Finans Danmark, Ulrik Nødgaard, kommer i spidsen for ny satsning fra de europæiske banker, der har fået nok af igen og igen at blive overhalet af it-giganter som Apple, Facebook, Google og Amazon.

Artikel top billede

De europæiske banker sætter direktøren for Finans Danmark, Ulrik Nødgaard, i spidsen for sin digitale strategigruppe, som fra begyndelsen af det nye år vil have sat bankernes vilkår i forhold til de store it-giganter på dagsordenen.

Det sker, fordi de europæiske banker ifølge Børsen har fået nok af igen og igen at blive overhalet af eksempelvis Apple, Google, Facebook, Amazon og andre på en række områder.

EU indførte for et par måneder det såkaldte PSD2-direktiv, der betyder, at kundedata skal gøres tilgængelig for tredjeparter.

Det kan du læse mere om her: Banksektoren står over for en 'must win battle,' der kan få afgørende betydning for deres fremtid

Ifølge avisen mener bankforenignen, at de store it-selskaber reelt kan filtrere kunderne for bankerne via deres kundedata, som de har fået gennem deres mange services.

Bankerne mener derfor, at de har brug for en større adgang til data, hvis de skal kunne konkurrere med it-giganternes platforme.

"Banksektoren er måske den branche med det videste omfang af data og forholdsvist nem adgang til almindelige mennesker. Derfor er bankerne et godt bud på at lave næste generation af digitale løsninger i Europa," siger Ulrik Nødgaard til Børsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S