Ny TDC-boss rydder op i Nuudays ledelseslag: Fjerner hver fjerde chef

Den nye topchef for TDC-selskabet Nuuday, Michael Moyell Juul, er gået i gang med at slanke selskabets ledelseslag markant. Hver fjerde chefpost skal fjernes.

Artikel top billede

TDC-selskabet Nuudays nye topchef, Michael Moyell Juul, er blot en måned efter sin tiltræden gået i gang med at rydde op i ledelseslaget.

Ifølge Børsen indfører han en fladere struktur, der betyder, at Nuudays ledelseslag skæres ned fra de nuværende fem til tre.

Det betyder, at de nuværende 235 chefposter skal reduceres til 175 inden udgangen af første kvartal 2020, skriver avisen.

Michael Moyell Juul siger til avisen, at inspirationen til den nye struktur er blevet hentet hos Spotify, hvor de forskellige faggrupper i såkaldte tribes og squads arbejder på tværs af organisationen mod et fælles mål.

“Vi er i et konkurrentbillede, hvor tingene sker hurtigere, og derfor skal vi også være hurtigere. Nu tilpasser vi os den virkelighed," siger Michael Moyell Juul til Børsen.

TDC blev i sommer opdelt i to selvstændige selskaber.

Det ene er Nuuday, der rummer de kundevendte tjenester som YouSee, TDC Erhverv, Fullrate, Telmore, Hiper, Blockbuster og det nye Relatel.

Det andet er TDC NetCo - nu TDC Net - med alle netværks-områderne som Dansk Kabel TV, it-drift, indkøb og logistisk, netværk, wholesale og alle TDC’s teknikere.

Det kan du læse mere om her: TDC klar med to selvstændige selskaber: Er nu delt op i to.

Michael Moyell Juul blev udnævnt som topchef for Nuuday i midten af november.

Det kan du læse mere om her: TDC klar med ny topchef for Nuuday: Jaap Postma forlader Danmark

Umiddelbart efter skiftede selskabet ud i direktionen, hvilket du kan læse mere om her: TDC ansætter to nye direktører til Nuuday: Finansdirektør stopper

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Aller Media A/S

    IT Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS