På besøg hos mægtige Ricoh i Japan: Skal navigere i et styrtdykkende marked - se hvordan

Tokyo, Japan: Når det globale printermarked fortsat er i frit fald, må branchens spillere tænke anderledes. Den japanske printer-gigant Ricoh er en af frontløberne, der bruger innovation, digitalisering og opkøb til at holde sig relevant i et omskifteligt marked. Her er selskabets plan for fremtiden.

Artikel top billede

Receptionen hos Ricohs hovedkontor i Tokyo. Foto: Rasmus Ferdinand Petersen.

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvorfor Ricoh agerer i en branche, hvor print er faldende
  • Indblik i selskabets strategi
  • Hvilke områder Ricoh investerer i
  • Hvad der skal drive væksten i fremtiden
1.907
9:45 min
Ricohs hovedkontor, Tokyo, Japan: Digitaliseringen strømmer indover flere klassiske brancher, hvor fundamentet for kerneforretningen rammes af stadigt flere efterskælv.

Og printerbranchen er ikke nogen undtagelse.

Det japanske milliardselskab Ricoh har siden selskabets spæde begyndelse i 1936 været et kopimaskine- og printerselskab.

Men hvis selskabets størrelse og styrke skal bevares, skal der kigges mod nye slagmarker, nye teknologier og nye markeder.

Computerworld har været på besøg hos Ricohs hovedkontor i hovedstaden Tokyo for at finde ud af, hvordan det globale selskab med en årlig omsætning på 120 milliarder kroner navigerer i et marked, hvor der printes mindre papir end nogensinde.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job