Huawei skal bygge 5G-netværk for stort tysk teleselskab sammen med Nokia: Åbner i 2021

Spanskejede Telefonica Deutschland har besluttet at købe 5G-netværk af Huawei og Nokia trods amerikanske advarsler om kinesisk spionagerisiko og manglende tysk politisk afklaring. Muligvis for at fremprovokerer en tysk beslutning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld.dk)

Huawei kæmper med næb og klør for at fastholde sin position som ledende producent af udstyr til 5G-mobilnetværk trods utvetydige amerikanske advarsler om, at det kinesiske selskab er styrets forlængede arm og udgør en betydelig sikkerhedsrisiko.

Det kan du læse mere om her:
Trump tordner mod Huawei på NATO-topmøde: "Det er en sikkerhedsfare"

Nu har Huawei fået en ikke ubetydelig hjælpende hånd fra det spanskejede Telefonica Deutschland, som netop har annonceret, at selskabet har købt Huawei og Nokia til at bygge selskabets kommende 5G-netværk i Tyskland. Det skriver Reuters.

Telefonica Deutschland opererer under varemærket O2. Selskabets kontroversielle beslutning kommer på et tidspunkt, hvor de tyske politikere og myndigheder stadig ikke har besluttet, i hvilken grad certificeringen og kontrollen af netværksleverandørerne skal strammes, og om der skal indføres yderligere parlamentarisk kontrol med dem.

Kravet om et egentligt forbud mod at bruge Huawei som leverandør, sådan som USA ønsker det, lader til at være et stadig mindre sandsynligt scenarie i Tyskland.

Det schweiziske teleselskab Sunrise er foreløbig et af de eneste i Europa, der bruger Huawei-teknologi i sit 5G-netværk, som blev taget i brug tidligere i år.

De to andre tyske mobiloperatører Deutsche Telecom og Vodafone er i forvejen store Huawei-kunder, men selskaberne har endnu ikke meldt ud, om det kundeforhold skal fortsætte i forhold til 5G.

Telefonica Deutschlands chef, Markus Haas, siger, at han håber, at Nokia og Huawei vil deles om opgaven 50/50. Han siger også, at valget af Huawei kan blive ændret, hvis det kinesiske selskab ikke kan opnå de nødvendige tyske certificeringer.

“Vi håber, at den aktuelle usikkerhed bliver så kortvarig som muligt. Ingen af vores leverandører har endnu nogen cetificering”, siger Markus Haas.

Arbejdet med at etablere det nye 5G-netværk begynder i starten af 2020, og selskabet regner med at tænde for netværket i storbyerne Berlin, Hamborg, München, Køln og Frankfurt i slutningen af 2021. Et år efter vil netværket dække hvad der svarer til 16 millioner mennesker ud af den tyske befolkning på over 83 millioner.

Telefonica Deutschland har endnu ikke besluttet, hvem der skal levere grej til det såkaldte core network.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S